Ove godine došla i delegacije ambasade Ruske Federacije u Srbiji

Liturgijom u crkvi Svete Trojice sagrađene na mestu pogibije ruskog pukovnika Nikolaja Nikolajeviča Rajevskog i polaganjem cveća na grobno obeležje danas je u ovom aleksinačkom selu obeležena 145. godišnjica Boja u Gornjem Adrovcu.

Među brojnim delegacijama koje su pored spomenika ovom ruskom dobrovoljcu odale počast su predstavnici Opštine Aleksinac, Ambasade Ruske Federacije i Ruskog doma u Beogradu, veći broj udruženja koja neguju oslobodilačku tradiciju, kao i srpsko-rusko prijateljstvo. Interesovanje prisutnih svojim uniformama i ceremonijom postrojavanja izazvali su članovi udruženja koje neguje tradiciju Kozaka.

Ovogodišnji skup ostaće upamćen po velikom prisustvu delegacija, njih preko 20, koje su položile cveće i odale poštu plemiću Rajevskom, za koga pojedini autori smatraju da je prototip književnog lika Vronskog u čuvenoj Tolstojevoj „Ani Karenjinojˮ. Naročito se povećao broj udruženja građana i drugih društava koja posećuju portu Ruske crkve.

Delegaciju ruske ambasade predvodio je savetnik Vladlen Zelenin koji je kazao da mu je velika čast što je prisustvovao obeležavanju Boja na Adrovcu kada je pre 145. godina poginuo čuveni Nikolaj Rajevski i zahvalio se srpskoj strani što čuva sećanje na ovaj događaj.

Delegacija ambasade Ruske Federacije u Srbiji

‒ Meni je veoma drago što sam danas ovde prisustvovao zajedno sa kolegama iz ambasade Rusije, predstavnicima Vojnog izaslaništva Ruske federacije i predstavnicima Ruskog doma. Veoma sam zahvalan srpskim prijateljima, srpskoj braći, na ovom trudu da sačuvamo pamćenje na zajedničku borbu Rusa i Srba za slobodu ‒ kazao je Vladlen Zelenin.

Na primedbu našeg novinara da se u Rusiji malo zna za ovo mesto i da je mali broj mladih iz Rusije i Srbije koji obilaze Gornji Adravac i da se nište nije uradilo povodom ideje o kampu za mlade koji bi okupljao omladinu iz ove dve prijateljske zemlje, naš sagovornik je kazao da postoji želja, ali da su za konkretne aktivnosti zaduženi ljudi iz sektora kulture u Ruskom domu.

‒ Trudimo se da što više uključujemo mlade ljude iz Rusije i Srbije, da se ujedine sa velikim interesom i trudom na polju očuvanja naših zajedničkih memorijala, crkava i tako dalje. Siguran sam da će na ovom planu biti dobre saradnje i dobrih rezultata ‒ dodao je Savetnik Zelenin i izrazio spremnost da se angažuje oko ove ideje, a da li smo i mi spremni je otvoreno pitanje.

Ispod stoletnih lipa prigodan program izveli su učenici Aleksinačke gimnazije koji su i ovog puta svojim umećem, mladošću i znanjem pobrali simpatije većeg dela publike. Kulturno-umetnički program iz godine u godinu je sličan, samo su realizatori nove generacije srednjoškolaca. Onaj manji deo se zabavljao slikanjem sa srednjovečnim i starijim građanima obučenim u različite uniforme koje su simbolizovale njihovo opredeljenje i pripadnost. Primetno je da među njima skoro da nema mladih.

Obeležavanje boja u Gornjem Adrovcu obično se vezivalo za ruske dobrovoljce i pogibiju pukovnika Rajevskog. Na ovom mestu u tom sukobu stradao je veliki broj srpskih vojnika. Istoričar Zoran Stevanović kaže da je neosporan doprinos ruskih dobrovoljaca u Prvom srpsko-turskom ratu 1876. godine, ali da su na levoj obali Južne Morave bili pretežno srpski borci. On kaže da su na ovim položajima bile uglavnom sve srpske jedinice u kojima je bio jedan deo ruskih oficira koji su imali komandu. Naš sagovornik objašnjava da je pukovnik Rajevski došao da sredi srpsku vojsku u odstupanju i zaustavi napredovanje Turaka i tu je poginuo.

Prema istorijskim podacima kojima raspolažemo, najveće žrtve podnela je Rudnička brigada, 23 borca su poginula, a nekoliko desetina ih je nestalo. Stevanović podseća i na pisani izveštaj komandujućeg Rudničke brigade u kome stoji da su se cevi srpskih pušaka usijale od broja ispaljenih metaka, jednostavno, bile su više neupotrebljive i zbog toga su Srbi morali da se povuku na rezervne položaje.

Među borcima u Rudničkoj brigadi je bio tada poručnik Radomir Putnik, kasnije vojvoda i načelnik Glavnog generlštaba Vojske Kraljevine Srbije.

Više fotografija možete pogledati na Fejsbuk stranici Radio Aleksinca.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

four + 15 =