Na aleksinačkoj pijaci: Dok za jedne proizvode ne pitaju za cenu, druge niko neće

Dešavanja na aleksinačkoj Zelenoj pijaci su svojevrsni tržišni barometar, odnosno pokazatelj koji su proizvodi hit i imaju dobru cenu, a čije gajenje u budućnosti treba izbegavati. Kupus i krompir su dostigli cene koje se prošle godine nisu mogle ni sanjati. Lešnike, čije se gajenje pre par godina preporučivalo za unosan posao, niko ne potražuje.

U poslednjih desetak dana pijaca okuplja nešto manji broj prodavaca i kupaca. To ne važi za subotu, kada usluge tržnice koriste i sami poljoprivredni proizvođači. Radnim danom njihovo prisustvo je retko, pa je uloga snabdevača prepuštena klasičnim trgovcima, među kojima ima dosta penzionera. Što i nije tako loše. Na vazduhu su, fizički i društveno su aktivni, a verovatno ostane i neka „crkavicaˮ. Sve je to korisno za radno neaktivno stanovništvo.

Sezona paprike je prošla i sada se pojavljuje ona koja je još uvek sačuvana u plasteniku, ali kako nam kazaše po „paprenoj” ceni od 150 do 200 dinara po kilogramu.

– Nikada skuplji krompir i kupus nisu bili. Krompir se kreće od 70 do 100 dinara po kilogramu, a kupus od 50 do 60 dinara. Znači najskuplja stavka, ali ljudi su se u većini slučajeva snabdeli. Tako da se sve to sada u manjim količinama kupuje. Kiseo kupus se kupuje po 100 do 150 dinara. To su neke stavke koje su najskuplje za našeg potrošača – kaže Raca Dinić, koji je stalni prodavac oraha na pijaci.

On ima dugogodišnje iskustvo u trgovini sa koštunjavim voćem. I dok na tezgi stoje orasi dobrog kvaliteta koji okupljaju kupce, dotle za lešnike koji su takođe na dohvat ruke, niko i ne pita.

– Nikada gora nije bila prodajna cena lešnika. Lešnik je od pre pet godina toliko posađen da sada više nema kome da se proda. Mi trenutno imamo stotinak koligrama i nemamo kome da ga prodamo. Orah tu i tamo ide, jer ide za izvoz i to ne ide u nekim velikim količinama i nema tu neke velike zarade, ali mi penzionerski dopunjujemo – kategoričan je naš sagovornik.

Dinić još i kaže da kilogram oraha može da se proda po ceni od 600 dinara po kilogramu, dok lešnik ni po nikad nižoj ceni od 500 dinara teško nalazi kupca.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

twelve − 6 =