Oni predaju književnost, ali je i stvaraju

Saradnik naših medija, pesnik i profesor književnosti Vlasta N. Cenić iz Kočana kod Doljevca preko dve decenije je jedan od nosilaca kulturnih dešavanja ne samo u svom kraju, nego i šire. Zajedno sa svojim kolegama prosvetarima pokrenuo je „Susrete prosvetnih radnika književnih stvaralaca”. Oni se ove godine održavaju po 22. put. Sinoć je u Javnoj biblioteci Doljevac održano veče posvećeno učiteljima, a danas je bio Veliki čas poezije.

Veče posvećeno učiteljima je bilo dobro osmišljeno sa zanimljivim gostima. Pred prisutnima je izveden scenski program sastavljen od delova Cenićevih pesama koje su dočarale život i tradiciju ovog kraja. Glumački sigurno kroz ovu igru reči i pokreta koračali su prosvetni radnici i učenici tamošnje Osnovne škole „Vuk Karadžić”. Njihovo umeće u pojedinim trenucima nije zaostajalo za nastupima profesionalaca.

Kroz tu scensku priču svoje mesto su našli i gosti pisci koji su kazivali svoje stihove.  Bilo je i gostiju iz drugih zemalja.

− Sada imamo goste iz Severne Makedonije, iz grada Kočani sa kojima Kulturno prosvetno društvo ‘Trorečje’ iz Kočana bratski živi skoro deceniju. Dakle, bili su iz tog grada iz  biblioteke, iz škole. Imali smo izuzetnog proznog stvaraoca za decu u Makedoniji Gorjana Petrevskog, koji je zaista jedan veliki stvaralac za decu u Makedoniji, koga svi vole. Iz Prilepa nam je bio Filip Dimkoski, jedna mlada snaga koja nadolazi, jedan izuzetan pesnik, inače prevodilac sa srpskog na makedonski, i obrnuto naravno – kaže Vlasta N. Cenić.

Domaće snage predstavljale su dve učiteljice iz Prokuplja, Ljiljana Sokolović i Jelena Babić koje su dobile nagradu najbolje nastavnice na prostoru bivše Jugoslavije, najbolji edukatori Srbije, ali koje i pišu.

Kao gosti Susreta svoju poeziju su govorila i dva dobro poznata stvaraoca Violeta Jović iz Niša i Boško Lomović, književnik i novinar Politike iz Gornjeg Milanovca.

Na današnjem času poezije pored ovih gostiju bila su i dva pesnika, stvaraoca iz Kragujevca, Goran Joksimović i Aleksandar Janjušević i veroučitelj iz Vranja Stevan Milošević.

Bio je to čas poezije u vidu dramske forme pod naslovom „U carevini slova, snova i stihova”. Kao vid podrške za doprinos kolege Vlaste radio izrazu i očuvanju lokalnog jezičkog i ostalog nasleđa sinoćnom početku susreta prisustvovalo je više članova naše redakcije, kao i direktorka Centra za kulturu i umetnost Aleksinac, ustanove u kojoj je Cenić rado viđen gost.

Prosvetni radnici su i ovog puta pokazali da je njihov značaj u društvu mnogo veći nego što je trenutno njihov položaj u zajednici.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

six + 12 =