Aronije

Proizvodnja aronije: Za većinu glavobolja, za gazdinstvo Milošević zarada

Da proizvođačima aronije ova godina nije išla naruku, ali ne zbog lošeg roda, već zbog cene i plasmana potvrdilo nam je nekoliko proizvođača u opštini. Ipak, sa druge strane u ovom kraju ima i onih koji su zadovoljni ovogodišnjim učinkom i koji planiraju da prošire zasade kako bi zadovoljili potrebe tržišta. Jedan od njih je Nikola Milošević, najveći i verovatno najpoznatiji proizvođač aronije u aleksinačkoj opštini. On kaže da je ove godina rekordna jer imaju šest tona prinosa i to, kako ističe, čistog organskog.

– Generalno je godina za nas kao proizvođače najbolja do sada. Rod je baš dobar i po kvalitetu i po prinosu. Pretprošle godine smo posle tri godine čekanja konačno dobili sertifikat o organskoj proizvodnji – navodi ovaj zadovoljni proizvođač iz Moravca koji se uzgojem aronije bavi skoro deceniju. 

I u organskoj proizvodnji zapravo leži budućnost u gajenju ove biljke, smatra Nikola. Dodaje i da je značajno što država daje skoro 20.000 hiljada dinara po hektaru kao podsticaj. Aronija

– Posebno smo zadovoljni što se organska aronija sve više traži u Srbiji i što ima kupce, a cena je vrlo zadovoljavajuća i tu je oko 300 dinara za kilogram. Naravno 90% naše sirovine će završiti u našim hladno ceđenim sokovima od aronije – kaže i dodaje da je jedan veliki trgovinski lanac tražio veću količinu ploda po otkupnoj ceni od 240 dinara za kilogram, ali da su odbili jer bi ostali bez sirovine za sokove. 

Problem drugih proizvođača vidi prvenstveno u hiperprodukciji, koja je, kako ističe, godinama rasla i doživela kulminaciju u ovoj, 2020. godini.

– Mnogi su se, povučeni pričama o lakoj zaradi, upustili u posao sa aronijom ali i ostali na tom čisto poljoprivrednom delu priče. Nije se ulagalo u mogućnost dalje prerade, nije se ulagalo u skladišne kapacitete u vidu hladnjača i sada su ljudi u velikom problemu. Rodilo puno, nemaju je gde, nemaju gotov proizvod, nemaju hladnjaču, organizovanog otkupa nema. Ja mislim da to nije ništa novo za bilo koju poljoprivrednu kulturu u Srbiji, jednostavno moraš da imaš neki plan, a ne da čekaš da se pojavi neko i da otkupi jer to je nekad izvodljivo a nekad, kao što je ova godina, i nije – navodi naš sagovornik, koji smatra da bi jedno od rešenja za lakši plasman ploda bilo i formiranje udruženja proizvođača aronije. 

Nikolina priča o gajenju aronije pokazuje da kvalitetan proizvod uvek nađe kupca. To potvrđuje i činjenica da se organskom proizvodnjom ove popularne i veoma zdrave biljke bavi čitava porodica Milošević, a Nikola dodaje da su fokusirani samo na ovu proizvodnju i da cela porodica živi od tog posla.

Aronije

Izvor fotografija: Fejsbuk

 

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

15 − four =