„Malo-malo pa slonˮ pobednik Gordaninih dana

Velika sala aleksinačkog Doma kulture po 25. put je bila stecište gde su se okupili učesnici jubilarnih Književnih susreta „Gordana Brajovićˮ, koji su namenjeni stvaraocima za decu i dobili su naziv po književnici i novinarki poreklom iz sela Subotinac.

Na ovogodišnjem konkursu za nagradu „Gordana Brajovićˮ pristiglo je 51 delo, a stručni žiri je za laureata izabrao Dejana Aleksića, autora knjige „Malo-malo pa slonˮ. Žiri je nagradio i školarce koji su u više kategorija učestvovali na konkursu. Oni su svoje poetske radove slali u kategorijama po uzrastima mlađi i stariji osnovci, kao i srednjoškolci.

Kako se čulo na Svečanoj akademiji u proteklih četvrt veka, koliko traje ova manifestacija, pristiglo je na konkurse četrdeset hiljada radova mladih stvaralaca i hiljadu knjiga afirmisanih autora.

Na velikom platnu uz podsećanje na dobitnike nagrade „Gordana Brajovićˮ smenjivale su se slike poznatih srpskih pisaca za decu i omladinu koji su ovekovečili ove književne susrete, a i oni njih. Neki od njih, koji su bili prisutni, izazvali su aplauz gledališta govoreći svoje stihove.

Ovogodišnji, odnosno dobitnik nagrade za najbolju knjigu za decu i omladinu u 2021. godini, Dejan Aleksić, je govorio i o stvaralaštvu Gordane Brajović.

‒ U njenim pesmama vi nećete naići na lake lirske note, na podilaženje, na tu vrstu potcenjivanja mladog čitaoca.Ona je vrlo dobro osećala i prepoznavala šta je to suštinsko vrenje u unutarnjim svetovima deteta. Uspevala je da pronađe onu univerzalnu lirsku crtu koja je moderna u svim vremenima i svim generacijama. Deca koja su čitala Goradanine pesme u godinama kada su one nastajale i današnja deca imaju nešto imanentno, a to je potreba za iskrenošću, potreba za nežnošću, za specifičnim lirskim senzibilitetom, za viđenje sveta iza ovog vidljivog horizonta. Sve je to ona u svojim stihovima uspevala da artikuliše, da uobliči – kazao je Aleksić, uz konstataciju da  upravo zbog toga modernost njene poezije, nije i neće biti nikada upitna.

A o Aleksićevom stvaralaštvu žiri je konstatovao da je raznovrsnog književnog opusa, podjednako dobar u poeziji, u poemi, u prozi i u drami.

‒ Primenjujući Radovićevu ideju da tekst za decu mora biti mudriji od svog čitaoca, oblikovan kao jezički, fikcionalni, logički i intelektualni izazov; voljan da dalje razvija pustolovni i ironijski duh Vladimira Andrića, Aleksić je stvorio inovativnu pripovednu zbirku, zasnovanu na apsurdu, paradoksu, poetici oneobičavanja, metafikciji. Time je potvrdio svoju poetičku vernost čudu i zaslužio nagradu „Gordana Brajovićˮ ‒ zaključio je u obrazloženju žiri.

Za najbolji školski časopis u kategoriji osnovne škole proglašen je „Osnovacˮ OŠ „Ljupče Nikolićˮ iz Aleksinca, a u kategoriji srednjih škola produkcija učenika Valjevske gimnazije – „Gimnazijalacˮ, „Naša rečˮ, „Almanah literarne sekcije Desanka Maksimovićˮ. Najbolji radovi sa konkursa za učenike osnovnih i srednjih škola objavljeni su u Zborniku.

Manifestaciju je otvorila zamenica predsednika opštine Aleksinac Marijana Radivojević, koja je obraćajući se prisutnima, stvaraoce uz čestitku na nagradama nazvala „čarobnjaci rečiˮ, a deci poručila da nastave da pišu uz poruku „nek vam olovka u životu bude najveći prijateljˮ. Emotivno obraćanje u ime porodice Gordaninog sina Vuka Brajovića je izazvalo pažnju publike.

Organizator ovih književnih susreta je Centar za kulturu i umetnost uz pokroviteljstvo opštine Aleksinac. Ministarstvo kulture i informisanja sufinansiralo je manifestaciju, a ove godine opet se uključio i dnevni list „Večernje novostiˮ, nekadašnja redakcija Gordane Brajović.

Više fotografija na Fejsbuk stranici Radio Aleksinca.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

10 − 10 =