„Karadžićˮ čuvar naše i baštine naših predaka

Časopis za istoriju, etnologiju, arheologiju i umetnost „Karadžićˮ u izdanju Centra za kulturu i umetnost Aleksinac izlazi jednom godišnje i bavi se najčešće lokalnim temama od značaja za ove prostore. U broju za 2021. godinu, kao i u prethodnim, je nekoliko napisa koji produbljuju naša saznanja o događajima iz prošlosti, ali beleže i aktuelna dešavanja.

Dr Dragan Milanović, naučni saradnik Arheološkog instituta u Beogradu u svom radu je predstavio rezultate istraživanja kasnoneolitskog lokaliteta Srednje polje u ataru aleksinačkog sela Bradarac, dok niški istoričar Aleksandar Dinčić obrađuje začetak četničke organizacije generala Dragoljuba Draže Mihailovića na području Aleksinačkog Pomoravlja.

Istorijski osvrt na osnivanje i prosvetnu delatnost vukanjske osnovne škole od 1920. godine, pa do kraja Drugog svetskog rata, uz hronološki prikaz službovanja učitelja, broja đaka i uslova u kojima je institucija radila donosi nam u svom radu profesor istorije Igor Mitić. Ovaj prosvetni radnik u OŠ „Aca Sinadinovićˮ u Loćiki u ovom broju „Karadžićaˮ se predstavio sa još jednim radom „Trgovina, zanatstvo i privreda u Loćiki od kraja 19. do početka šezdesetih godina 20. vekaˮ. On daje kraći istorijski osvrt o nastanku današnje Loćike, kao i radu vodenica, zanatskih i trgovinskih radnji pre i posle Drugog svetskog rata. Poseban aspekt je stavljen na rad crepane u ovom turijskom selu.

Prepoznatljivo ime u aleksinačkoj istoriografiji, profesor Zoran Stevanović za ovaj broj je pripremio rad koji se bavi biografskim podacima sveštenika Radoslava S. Đorđevića, paroha lužanskog, koji je sa suprogom Jelisavetom imao četvoro dece, tri sina i ćerku, od kojih su neka postala istaknuti nacionalni radnici. Najstariji sin Tihomir je bio etnolog, univerzitetski profesor i akademik, dok je drugi sin Vladimir bio folklorista i kompozitor.

Aleksandar Nikezić, kustos istoričar Zavičajnog muzeja Aleksinac upoređujući podatke o porodici prote Stevana Dimitrijevića iz protine kapele sa drugim istorijskim izvorima doprineo je poznavanju porekla porodice i roditelja ovog sveštenika. Mr Tomislav Bratić, profesor muzike u penziji u svom tekstu daje osnovne podatke o radu muzičkih ustanova, organizacija, društava i životu i radu muzičara koji su rođeni ili su radili u Aleksincu od 1859. do 2000. godine, a koji su svojim  radom i stvaralaštvom ostavili vidan trag u muzičkom životu grada.

Od tema koje se bave današnjicom izdvaja se napis Miloša Naskovića, predavača na ovdašnjoj Akademiji vaspitačko-medicinskih strukovnih studija, o 34. Prolećnom i 39. Jesenjem likovnom salonu, kao i In memoriam posvećen profesoru Vasiliju Stojanoviću, iz pera dr Dragana Aleksića.

Posebna vrednost ovog 13. broja nove serije je objavljivanje reprint izdanja broja 4 iz aprila 1900. godine.

Karadžić je mesečni list, koji je izlazio periodu od 1899. do 1904. godine u Aleksincu. Bio je to list za srpski narodni život, običaje i predanje, koji je uređivao, tada profesor aleksinačke učiteljske škole, dr Tihomir Đorđević. Časopis je štampala Štamparija Mate Jovanovića, koja se nalazila u Knez Mihailovoj ulici broj 24 u Beogradu.

Nakon jedanaest decenija stagnacije uz pomoć aleksinačke lokalne samouprave časopis je obnovljen i jednom godišnje izlazi u okviru edicije „Zavičajni muzej Aleksinacˮ.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

5 × 5 =