Usvojen Operativni plan za sprečavanje požara na otvorenom

Spaljivanje biljnih ostataka i smeća na javnom prostoru i opasnosti koje nastaju zbog takvih radnji su bile tema današnje sednice Opštinskog štaba za vanredne situacije. Zbog povećanja broja požara na otvorenom prostoru na teritoriji Nišavskog upravnog okruga svi štabovi za vanredne situacije na tom području usvojili su određene zaključke o potrebi preduzimanja preventivnih mera, kao i operativne planove za sprovođenje tih radnji.

Neke od tih usvojenih mera su izrada i štampanje flajera, kao i postera, zatim informisanje građana putem medija da je paljenje na otvorenom prostoru kažnjivo Zakonom o zaštiti od požara i da će Uprava za vanredne situacije u Nišu sprovoditi pojačan nadzor u otkrivanju takvih pojava.

Takođe, zaključeno je da treba održati sastanke sa građanima u mesnim zajednicama preko poverenika civilne zaštite u cilju sprovođenja akcije „Nemojte spaljivati biljne ostatke – sačuvajte zemljište za buduće generacije”. Naglašeno je da treba sprovesti posebne mere zaštite od požara prilikom žetvenih radova. Sprovođenje ovih i ostalih predviđenih mera se našlo u Operativnom planu u kome je precizno definisano ko ih realizuje i u kom roku.

Štab za vanredne situacije opštine Aleksinac je razmotrio i više pristiglih zahteva za nadoknadu štete izazvane vremenskim neprilikama, pa je odlučeno da stručna komisija obiđe objekte koji su navedeni u dopisima.

Da požari nisu bezazlena nevolja pokazuju i podaci za prošlu godinu kada ih je na području Nišavskog okruga bilo oko 1300 i najveći broj intervencija vatrogasaca se odnosio baš na obuzdavanje vatre. Zato apeli koji se upućuju da je spaljivanje biljnih i drugih ostataka opasno, štetno i kažnjivo nisu bez osnova.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

20 + thirteen =