Један је од ретких јагодара у алексиначком крају који успешно истрајава у овом послу и одолева различитим изазовима, како временским тако и тржишним. Милош Новковић, јагодар из Гредетина, међу реткима је и када је реч о унапређењу производње, јер овај млади произвођач настоји да прати корак колега из развијених земаља. Тако је средином фебруара започео и нови начин узгоја јагода, сличан хидропоници, односно гајењу биљака у контролисаним условима.
‒ Један део засада је рађен мешано, односно пола супстрат, пола наша обична тиња. Други део је као чиста хидропоника у чистом супстрату, али за сада нема разлике између ова два засада – објашњава овај млади јагодар, који је сам произвео и расад за роксану, сибилу и априку, сорте које узгаја у хидропонским условима.
Презадовољан је каже тренутним резултатима, јер су неке биљке већ почеле да цветају, али ће коначни учинак бити познат тек кад стигне берба. Оно што је посебно значајно у овој производњи јесте да нема третирања јагода хемијским препаратима.
‒ Не прскам ништа, тако сам добио савет да није потребно, баш зато што су биљке у супстрату и немају контакт са земљом. За сада фантастично изгледају, првенствено здрав садни материјал – то је основа, а када се све остало након тога одради како треба, то би требало да буде успешно – напомиње наш саговорник и додаје да уколико ова производња „уроди плодом”, планира и да је прошири.
Берба јагода је због положаја берача, сматран једним од тежих послова у пољопривреди. Предност Милошеве иновативне производње је у томе што се јагоде беру са столова, који су у висини руку, па је берба знатно олакшана јер се до зрелих плодова долази у стојећем положају. Цена за ову врсту хидропонике којом се Милош бави јесте нешто већа у старту, али овај млади, а ипак искусан јагодар, каже да очекује да на крају расходи буду исти, али са већим учинком.
‒ Најскупља ствар у самој производњи је радна снага коју немамо довољно за неке озбиљне површине. Нема берача, нема људи који то могу да засаде и да одраде целокупан програм. У оваквој производњи је то сведено на минимум, један радник ради уместо њих пет.
И када је реч о сортама јагода које узгаја, овај јагодар из Гредетина труди се да оне буду у складу са потражњом на тржишту. Од хектар и по, колико има под јагодом на отвореном, на неких 30-ак ари је зенга зенгана, док доминира роксана, која је, како нам објашњава, најотпорнија, најплоднија и најлакше се продаје. Ипак и зенга има својих предности. Одлично успева на овим просторима, а Милош нам каже да ову сорту уопште не прска и да без икаквог третирања даје одличне приносе, док са другим сортама, које захтевају и вишеструки годишњи третман, то није случај.
‒ Враћамо се полако на зенгу зенгану и стандардно држимо роксану и сибилу, а све новије сорте пратимо, како која излази, и узимамо то што Италија нуди – каже нам Милош.
Овај млади човек додаје да му јагодарски хлеб не пада тешко и да иако ради током целе године, без дана одмора, ипак је задовољан оним што му јагодарство пружа. Волео би, каже, само да имају загарантовану цену за свој производ.
‒ То је важније од подстицаја. За све знамо цену, осим за наше пољопривредне производе – додаје наш саговорник.
Ипак у јагодарству се не могу похвалити ни субвенцијама које добијају из Фонда за развој пољопривреде. Нема их ни за фолије, нити за системе кап по кап, а ни за нафту. Милош додаје да би им много значило када би локални фонд увео пластенике као подстицај у јагодарству. Он свакако планира да предност да производњи у затвореном простору, а план је да подигне још четири пластеника у којима ће засадити 15 хиљада биљака. Тенденција је, каже, да се преоријентише на затворени тип узгоја јагода и да генерално производњу са отвореног пресели у пластенике, а ако резултати буду добри, под ведрим небом гајио би само индустријску сорту зенгу зенгану.
Ja imam ovako 5000 sadnica. Za 10 dana pocinjem branje, ali ako ovako nastavim neću je imati kome.