Спортски радници са територије наше општине имали су прилику да данас присуствују једној занимљивој трибини на којој је било речи о значајним темама из живота и рада аматерских спортских колектива, а о којима је говорио проф. др Владимир Копривица, стручњак за спортски тренинг и аматерски спорт, и члан Националног савета за спорт Министарства спорта Србије.
Оно што је приликом пријема у локалној самоуправи, а пре трибине, истакао проф. др Копривица, прво треба направити разлику између аматерског и професионалног спорта. Аматерски спорт увек је заснован на љубави и ту је највише деце. Значи, треба направити јасну стратегију чиме деца желе да се баве, да ли имају услова тиме да се баве, просторних, и да ли имају кадар који може то да им омогући. Он сматра да је то најважнији део и наравно онај део који је увек битан, а то је да ли постоји подршка свих који су задужени да ту подршку пруже.
− Увек би морали водити рачуна о томе да је кључ да деца буду у покрету, да вежбају, да се крећу, да тренирају, јер деца су будућност ове земље. То кажем због свега што се дешава у савременом свету, да деца нам не живе здраво, најчешће у великим градовима, овде на сву срећу је мањи град , има их пуно по селима, имају своје послове, није то тако изражено претпостављам као што је у већем градовима, али увек постоје деца која имају деформитете, деца којима треба помоћи да се развијају и физички и психички и социјално, а спорт је идеалан за то − појашњава проф. др Владимир Копривица.
Наш саговорник мисли да ретко која општина има податке колико улаже у аматерски спорт. Некада су те границе проблематичне, улаже се често у аматерски спорт и дају велике паре у неким градовима, а сам тренинг и однос према томе није професионалан и обрнуто, јер имамо некад успешне спортисте који скоро живе као аматери.
− Та граница је деликатна, али у сваком случају треба форсирати аматерски спорт. Професионални спорт стоји ипак на темељу свих тих који чине ту базу, а то чине аматерски кадрови, деца, па се онда из тог базичног спорта издвајају они најталентованији и њих треба форсирати, наравно, они иду у веће средине у којима имају услове да напредују− завршава проф. др Копривица.
Иначе, на данапшњој трибини су присуствовали представници спортских клубова и спортски радници са подручја општине. Они су имали прилику да поставе питања, добију стручне одговоре и активно учествују у дискусији.
Организатори трибине су Спортски савез општине, Савез за школски спорт Алексинац и Канцеларија за младе.