У недељу враћамо сат уназад

Летње рачунање времена у овој години завршава се у недељу, 26. октобра у три часа ујутру, па у ноћи између суботе и недеље треба вратити часовнике један сат уназад. Ово значи да ћемо спавати сат времена дуже, али и то да ће дан бити краћи.

Време у три часа у недељу, 26. октобра рачуна се као два часа, у складу са Законом о рачунању времена. Пракса је да се сваког последњег викенда у октобру помера сат и прелази на зимско рачунање времена, а ово питање је регулисано законом у већини европских земаља и у Србији.

У Србији је летње рачунање времена уведено 27. марта 1983, у складу с одлуком ЕУ, пре свега ради очекиване економске користи – бољег функционисања јединственог тржишта, транспорта и комуникација, индустрије.

Овакво рачунање времена траје до последњег викенда у марту, када следи летње рачунање.

Један коментар

  1. Увек нас подсети како време брзо пролази
    Померање сата можда доноси сат више сна, али и подсетник да улазимо у хладнији, спорији део године. Добра је прилика да успоримо ритам, посветимо се себи, одмору и прилагодимо навике новом дневном светлу.
    Зимско рачунање времена није само техничка промена – већ и симбол природног циклуса одмора и обнове.

Постави одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *