Loša vest za odgajivače svinja koja još uvek nije potvrđena

Jedna od tačaka jučerašnje sednice opštinskog Štaba za vanredne situacije odnosila se i na epidemiju Afričke svinjske kuge kod životinja. Iako se poslednji zabeleženi slučaj kod životinja na području opštine Aleksinac desio 13. marta, promet prasadi i svinja na ovdašnjim pijacama neće se, prema trenutnoj situaciji, obavljati za još skoro dva meseca. Kako je saopšteno članovima Štaba, preporuka nadležnog tela je da trgovina svinjama bude zabranjena 90 dana od poslednjeg zabeleženog slučaja.

Ova informacija je iznenadila članove Štaba, jer se očekivalo da trgovina na pijacama bude odobrena nakon 45 dana od poslednjeg otkrivenog slučaja zaraze, pa je ovo telo donelo zaključak da se od nadležnog ministarstva zatraži objašnjenje o promeni roka i preporuka šta da se uradi za poljoprivrednike koji nemaju hranu za dalji tov životinja.

Za sada nismo videli novo rešenje kojim bi se produžila zabrana trgovanja svinjama, već samo odgovor od NKC na postavljena pitanja da se svinje sa gazdinstava u restriktivnom području mogu upućivati direktno u klanicu radi hitnog klanja i prerade svinjskog mesa, pod propisanim uslovima. Klanica koja je određena nalazi se u Nišu i ima svoju preradu.

Šta to znači za poljoprivrednike? Po nekim informacijama, do kojih smo nezvanično došli iz više izvora, poljoprivrednici koji se odluče da na klanje daju deo grla dogovaraju se sa određenom klanicom o ceni. Pre toga se vrši zdravstvena analiza životinja, a trošak ide na teret države. Prema nekim našim saznanjima ta klanica je kao početnu cenu navodno ponudila 70 dinara po kilogramu. To meso ide u prerađevine.

Druga opcija za poljoprivrednike je da se odluče za klanje svih jedinki, odnosno depopulaciju životinja. Potom se vrši zdravstvena analiza i procena štete, pa se onda sve životinje iz domaćinstva šalju na klanje. Tada je nadoknada po državnim cenama, koje su po našem nezvaničnom saznanju, za prasad do 15 kilograma 300, do 25 kilograma 250 dinara, dok su grla od 25 do 80 kilograma težine vredna 200 dinara po kilogramu. Tovljenici od 80 do 120 kilograma navodno se plaćaju 160, a preko ove težine 150 dinara. Krmače i nerasti bi po toj nepotvrđenoj priči trebali da vrede 35.000 dinara.

Treća opcija za odgajivače svinja u opštini Aleksinac jeste da navodno sačekaju da prođe 90 dana od 13. marta kada je zabeležen poslednji slučaj zaraze afričke svinjske kuge na ovom području.

Da li su ovi scenariji i realni videće se narednih dana. U ceo slučaj uključila se i aleksinačka lokalna samouprava insistirajući da se ova situacija u potpunosti razjasni i kako bi se poljoprivrednicima pomoglo.

U ranijim izjavama i rešenjima, o kojima smo već pisali, kao zakonski rokovi pominjani su 45 dana u zaraženom i 30 dana u ugroženom području nakon poslednjeg zabeleženog slučaja pojave zaraze.

Naslovna fotografija: Ilustracija (Bigstock: farmer with piglet).

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

3 × 5 =