Značajno delo za lokalnu istoriografiju

Aleksinačkoj čitalačkoj publici, a koja voli istoriju, danas je pretstavljeno priređeno izdanje, knjiga „Moravsko ratište 1876. godine u uspomenama doktora Mihajla Markovića”.

Ovu knjigu su priredili istoričari Ninoslav Stanojlović, Zoran Stevanović i Aleksandar Nikezić, i u njoj se čitaoci mogu upoznati sa boravkom ovog doktora na našim prostorima tokom Srpsko-turskog rata 1876. godine.

Koliko je ovo delo značajno za lokalnu istoriografiju istakao je profesor Stevanović dodaši da je ovo drugo delo u nizu koje je memoarskog karaktera, a koje govori o Srpsko-turskom ratu 1876. godine.

− Prvo delo pre par godina koje je izašlo zvalo se „Dnevnik jednog drugoklasca” o jednom učitelju koji je bio u pozadini i koji je učestvovao u svim bitkama koje su se vodile, dok je ovo svedočanstvo iz ugla jednog lekara koji se nalazio neposredno odmah iza prve linije fronta, i on sa tog aspekta sagledava sve događaje− rekao je Stevanović.

Inače, doktora Mihajlo Marković je došao sa Rudničkom brigadom, to je brigada kojom je komandovao Radomir Putnik, u avgustu, pred samu bitku na Gornjem Adrovcu i njegove prve borbe zapravo su bile tog danakada je poginuo i pukovnik Rajevski. On opisuje sve svakodnevne događaje koji su se dešavali, očevidac je onih najtežih borbi koje su se vodile na Đuniškom visu i opisuje svu tu tragediju naroda koji se sa prostora sela koja su tog trenutka padala pod tursku vlast kretao u zbeg. 

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

5 + seventeen =