Vremenski uslovi pogoduju usevima

Prema procenama, na tertoriji Nišavskog okruga, uglavnom je ispunjen plan setve strnih žita za ovu godinu, mada možda desetak odsto površina nije posejano zato što su kiše omele proizvođače da mogu mašinama da uđu i na vreme poseju kulture.

Povoljni vremenski uslovi u smislu temperatura, a i padavine krajem novembra i u prvoj polovini decembra doprinele su da, iako su nepovoljni uslovi za nicanje bili sa oktobarskom i novembarskom setvom, usevi kvalitetno i dobro niknu i da se formiraju dobri sklopovi biljaka. To nam je potvrdio savetodavac u Poljoprivredno savetodavnoj i stručnoj službi Niš Saša Stanković

− Uglavnom su usevi u fazi dva do tri lista iz optimalnih rokova setve, dakle kraj oktobra i početak novembra, eventualno jednog lista sa setvom krajem novembra. Usevi koji su posejani početkom optimalnog roka setve nalaze se u fazi početka bokorenja. Ove pozitivne temperature i vlaga doprinose da usevi nadoknade kasnije nicanje i da se popune sklopovi biljaka. Tako da, što se tiče trenutnog stanja strnih žita uglavnom možemo biti zadovoljni. Usevi nisu imali neke ekstremno niske temperature da bi došlo do nekih značajnijih oštećenja lisne mase, dobro su ukorenjeni tako da su spremni za zimu− rekao je Stanković.

U proteklom periodu nije bilo ekstremno niskih temperatura. Bilo je u par navrata -4, -5 stepeni što je moglo da izazove oštećenja vrhova lista. Međutim, zbog ovako visokih temperatura došlo je do napada insekata koji su doneli bolesti.

− Usevi iz ranijih rokova setve već su u fazi početka bokorenja i kod njih je zbog ranijeg nicanja i toplog vremena bilo napada lisnih vaši koje su mogle da doprenesu pojavi viroza što treba pratiti sa kretanjem prolećne vegetacije i na vreme reagovati sa adekvatnim insekticidima, mada je jesenas već trebalo reagovati s obzirom na neke jače intenzitete napada na nekim parcelama i to može izazvati viruse na ječmu i na pšenici, viruse žute patuljavosti kod ječma ili crvenila kod pšenice, skraćenja biljaka, čak i da dođe do toga da nema klasanja− dodao je Stanković.

Preporuka stručnjaka je da treba pratiti useve i na vreme reagovati s proleća prilikom sprovođenja najbitnije mere koja nam predstoji u februaru i početkom marta, a to je prihrane useva azotom.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

7 − 7 =