bolnica

Virus korona: Ko ide u izolaciju, a ko na Infektivnu kliniku?

Povećan broj zaraženih virusom korona na području opštine Aleksinac u protekloj sedmici, uslovio je i veći broj pacijenata koji se javljaju u kovid ambulantu u Žitkovcu, kao i u Opštu bolnicu, gde se obavljaju određene analize i snimanja. Nakon toga, ukoliko snimak pluća i analize krvi dalje ukazuju da pacijent ima virusnu infekciju radi se testiranje na SARS-CoV-2.

U zavisnosti od stanja pacijenta i rezultata testa, lekari Opšte bolnice odlučuju da li se bolesnik šalje za Niš ili se vraća na kućno lečenje. Lekari apeluju da se ovakvi pacijenti koji ostaju u kućnoj izolaciji kod bilo kakve promene ili pogoršanja stanja jave lekaru.

O ovoj temi razgovarali smo ovih dana sa dr Goranom Vidićem, direktorom Opšte bolnice u Aleksincu.

Šta nalaže protokol, kada se donosi odluka da pacijent ide u kovid bolnicu, a kada u kućnu izolaciju?

– Protokol je takav da kada se pacijent javi u kovid ambulantu i kada ima sumnjive simptome koji ukazuju na virus, onda se radi klinički pregled, laboratorija, rendgensko snimanje. Radi se i serološko testiranje, to je brzi test na antitela. Ako postoji klinička slika i prateći laboratorijski nalaz, a naročito ako postoje IGM antitela pozitivna, koja govore o prisustvu virusa, obavezno je PCR testiranje. Dozvolu za PCR testiranje daje isključivo struka, lekar. Na lični zahtev se ne može testirati, osim u Institutu za javno zdravlje. Mi testiramo ljude bez ikakvih problema.

Kada PCR test bude pozitivan ko odlučuje da li pacijent ide u bolnicu ili na kućno lečenje?

– Naš lekar odlučuje, s tim da sve slučajeve koje naš lekar proceni kao ozbiljnije šalje u Niš na Infektivnu kliniku. A mi dalje postpuamo u skladu sa preporukom koja stigne otuda. Da sugrađani znaju, mi smo vratili deo prostorija u zgradi stare hirurgije koje su bile za aplikovanje terapije za te bolesnike. To je fizički odvojeno na samom ulazu u bolnicu sa desne strane i tu se daje terapija po potrebi, dakle sva dijagnostika je tu. Imamo uslove. To smo uspeli da opremimo zahvaljujući kriznom lokalnom štabu i to nam mnogo znači, i nama i pacijentima. Naročito zbog toga što štitimo one koji su zdravi.

Kolike su šanse da neko završi u kovid bolnici, a da za to realno nema potrebe?

– Preporuka je da gde god može, izolacija bude u kućnim uslovima. Uključuje se struka. Niko neće nasilno biti oteran u bolnicu, to se ne radi.

 

2 komentara

  1. Zašto građanima Aleksinca nisu dostupni podaci o broju zaraženih, kao u drugim gradovima? Valjda imamo pravo da znamo kakva je epidemiološka situacija u našem gradu, pa da se kao odgovorni građani na osnovu tih podataka i ponašamo.

  2. Bio sam u društvu sa osobom koja je pozitivna i ona je u bolnici na kiseoniku. A ja sam izgubio culo mirisa i ukusa imam bolove u grudima u kovid ambulanti mi nisu radili nikakve provere samo su rekli da idem kuci i da se izolujem,bez ikakvog pisanog nalaza. Sta ja sad trebam da radim posto zivim sa porodicom?

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

eleven + 4 =