Sremski front: Mesto stradanja 120 Aleksinčana

Na današnji dan pre 77 godina je probijen Sremski front, bitka koja je označila okončanje Drugog svetskog rata na teritoriji Srbije. Ova godišnjica je obeležena današnjim polaganjem venaca i odavanjem pošte nastradalima u Adaševcima kod Šida. Ovom činu prisustvovali su i Aleksinčani.

U delegaciji opštine Aleksinac bili su predstavnici Udruženja boraca narodnooslobodilačkog rata i Udruženja rezervnih vojnih starešina. Oni su položili cveće na spomen obeležje Sremski front. Jedan od članova delegacije Mića Milojević, je tom prilikom za naš medij izjavio da odajući poštu poginulim borcima, odajemo poštu i poginulim borcima sa našeg područja.

‒ Odajući poštu svima onima koji su dali svoje živote na ovom frontu mi odajemo poštu i za preko 120 mladih života opštine Aleksinac koji su položeni na ovom frontu i time ispunjavamo i našu ljudsku i našu građansku dužnost ‒ kaže Milojević, sekretar Udruženja boraca.

Sremski front je jedno od najtežih i najtragičnijih srpskih, ali i bojišta Drugog svetskog rata, na kome je u rovovskoj borbi, od oktobra 1944. do 12. aprila 1945. godine, učestvovalo oko 250.000 vojnika na obe strane. Front je uspostavljen pošto su otpočele završne borbe za oslobođenje Beograda i cele zemlje, kada je formirana borbena linija duž zapadnih granica Srema. Nemci su taj front držali zbog izvlačenja delova armije iz Grčke, Makedonije i sa Kosova i Metohije i zato su ga očajnički branili.

Tokom 175 dana borbe poginulo je oko 13.500 boraca NOVJ-a, uglavnom mladića iz Srbije i Crne Gore, ali tačan broj imenom i prezimenom nikada nije utvrđen. Sovjetska Crvena armija izgubila je 1.100 vojnika, bugarska Narodna armija 623 i brigada „Italijaˮ 163 borca, dok je na strani neprijatelja poginulo oko 30.000 vojnika.

Posle proboja Sremskog fronta, u sadejstvu sa savezničkom ofanzivom, jugoslovenske snage su za nepunih mesec dana oslobodile celu teritoriju zemlje, Istru i slovenačko primorje, dok je nekoliko jedinica dospelo do Trsta i Karavanki.

Partizanske trupe su u tom velikom naletu nakon proboja Sremskog fronta ušle i u današnju Republiku Austriju gde su doprle do grada Klagenfurta (Celovca), a u selu Zidani Most, nedaleko od grada Laško u Sloveniji, general-pukovnik Aleksander fon Ler, komandant nemačkih trupa Jugoistoka, potpisao, je 15. maja 1945. godine, kapitulaciju nemačkih snaga, čime su konačno prestale borbe u Jugoslaviji u Drugom svetskom ratu.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

four × 5 =