Roditelji željni informacija, podrške i ohrabrenja

Mala sala Osnovne škole „Vožd Karađorđe”, u kojoj je organizovana tribina, kao način podrške roditeljima, povodom nedavne tragedije u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar”, bila je juče puna roditelja, čija deca pohađaju ovu aleksinačku školu.

Na tribini su govorili stručnjaci: dr Željko Mladenović, psiholog Visoke vasp-med. škole Aleksinac, Tanja Nikolić Karanović, psiholog u Centru za socijalni rad Aleksinac, Snežana Petrović i Mirjana Novković, psiholog i pedagog ove škole, Aleksandar Srnić, veroučitelj, Milica Vučković, školski policajac i Maja Radoman Cvetićanin, direktor ove obrazovne ustanove. Na samom kraju, roditelji su imali priliku da postave pitanja i razgovaraju sa predavačima.

Najdužu reč imao je dr Željko Mladenović, koji je odgovarao na pitanja roditelja, delio svoja iskustva, ali i korisne savete. Istakao je i to da su današnja deca drugačija, nego što su bila ranije, da roditelj drži glavnu ulogu. Napomenuo je kako su se danas svi ohladili, ali je i naveo rešenje.

— Toplina se vežba. Oni jesu hladni zato što im niko nije pokazao kako komunikacija treba da izgleda. Komuniciraju preko uređaja i sa uređajem, ne sa živim ljudima. Između pomisli da nešto uradimo, ponašanja, između su emocije: strah, stid, empatija… To filtrira šta ćemo da uradimo. Deca sada više nemaju to „između”, niko im ne pokazuje da bi tu „nešto između” trebalo da bude. Sve je to sada prebačeno na „neku stranu tamo” iza nekog ekrana, ili na nekom ekranu. Ne između dvoje ljudi — pojasnio je dr Mladenović.

Jedna od glavnih tema na ovoj tribini je, takođe, bila ta da sve počinje od porodice, što je za naš medij objasnio veroučitelj Aleksandar Srnić.

— Često citiramo frazu da je porodica temelj društva, svakog društva. Kroz istoriju se to uvek tako pokazivalo. Nije slučajno da je svaka država polagala, utemeljivala neke zakone koji se tiču porodica. Ne zbog toga što je njoj konkretno stalo do porodice, nije to poenta, nego je poenta bila da, ako ima stabilan sistem, stabilne ljude, znaće kako da upotrebljava te ljude. Makar iz svojih imperiornih interesa — kazao je Srnić.

Potrebno da svi budu jedni uz druge, a to je na kraju pojasnila direktorka ove obrazovne ustanove Maja Radoman Cvetićanin.

— Smatrali smo da, kao što smo deci pružili podršku i imali radionice, tako smatramo da je podrška potrebna i nastavnicima i roditeljima. Škola je proces i zajednica, zajednica učenika, roditelja i nastavnika — rekla je direktorka.

Ona je bila zadovonjna brojem prisutnih roditelja na ovoj tribini, pa je iznela zaključak da to pokazuje da su roditelji željni informacija i podrške i ohrabrenja. Takođe zaključuje da smo svi osetili da nešto mora da se promeni i da moramo prvo da tražimo lek u sebi. Navodi da svako svoje dete treba da ohrabri i ojača, i onda neće biti problem vršnjačkog nasilja, priča, izazova, jer će deca s postavljenim granicama i podrškom roditelja biti na dobrom putu.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

six + 6 =