Preporuka: Za rizične – koja je na raspolaganju, ostali mogu da biraju

U Aleksinac je danas dopremljena kineska vakcina „Sinofarm”, pre desetak dana jedan broj medicinskih radnika, zaposlenih u Domu u Kulini i Gerontološkom centru „Jelenac”, kao i korisnika usluga, vakcinisao se američko-nemačkom vakcinom „Fajzer/Biontek”, a očekuje se i ruski „Sputnik”.

I pored uveravanja stručnjaka da su sve ove vakcine dobre, građani će imati i tu mogućnost da se lično opredele za neku od ove tri prema svom uverenju. Aleksinački epidemiolog dr Rodoljub Živadinović kaže da su tri vakcine u Srbiji već dostupne, a da se očekuju vakcine i od još tri proizvođača.

− Kineska vakcina urađena po najmodernijoj tehnologiji, ali po starim principima izrade vakcine, tako da je to mrtva vakcina. Sadrži u sebi mrtve viruse, međutim upravo zato što je mrtva, ona izaziva nešto slabiji odgovor imunog sistema, ali je i najbezbednija što se tiče mogućih neželjenih reakcija – kaže dr Živadinović.

On još i napominje da nema razloga ni za plašenje od drugih vakcina, ni od ruske, ni od američke po pitanju neželjenih reakcija.

− Što se tiče američke, ona je do sada najviše data, čini mi se, na planeti (svetu) i na milion slučajeva bude desetak alergičnih reakcija, koje nisu bile nešto posebno ozbiljne. Prema tome, sve je to u granicama nekog normalnog toka i normalnog ponašanja i kod drugih vakcina − objašnjava naš sagovornik.

Dr Živadinović objašnjava tehnologiju proizvodnje „Fajzer/Biontek” vakcine.

− Što se tiče američke, ona je napravljena jednom modernom tehnologijom. O toj tehnologiji se nije mnogo pričalo u javnosti, ali ona nije napravljena juče, ona se primenjuje u medicini najmanje dvadesetak godina. Ali nikada u vidu vakcine, već za terapiju nekih drugih bolesti. Konkretno, radi se o jednoj informaciji, ne znam kako to sada da ispričam da ljudi razumeju. Kada organizam prepozna neki problem, on treba da da odgovor. Da bi se stvorio taj odgovor, mora da bude informacionim RNK lancima prenesen nekom drugom delu ćelije. Ta informaciona RNK (ribonukleinska kiselina) nosi informaciju šta treba tamo neki ribozom da naravi. Konkretno, informaciona RNK u fajzerovoj vakcini je javno objavljena, svaki kodon na njoj je poznat, svaka normalna jaka institucija, sposobna organizaciono tehnološki, može da proveri ako neko ne veruje, pošto se mnogo pominju razne teorije zavere. Prema tome, ta informaciona RNK ima zadatak da natera ćelije našeg organizma da stvore upravo taj deo korona virusa koji izaziva imunitet na reakciju. Čim ga stvori, naš organizam počinje na njega da stvara antitela i vrlo brzo vi dobijete zaštitu. Ona ima jednu osobinu koju druge vakcine nemaju, nema nikakve konzervanse u sebi. Kada pogledate sve one priče o vakcinacijama iz prethodnih godina, videćete da su se svi teoretičari zavere, naravno i to je bez razloga i neutemeljeno na nauci i znanju naših stručnjaka, najviše su se optuživali upravo konzervansi. Upravo u Fajzerovoj vakcini nema konzervanasa i zato se i čuva na tako niskim temperaturama. Prema tome, to je jedna od njenih prednosti − smatra ovaj epidemiolog.

O vakcini, za koju se procentualno za sada najveći broj građana Srbije izjašnjava, naš sagovornik kaže.

− Ruska vakcina je živa, ne sadrži virus korone, već sadrži jedan bezazleni adenov virus koji našem organizmu ne može da napravi nikakve probleme, ali je genetskom modifikacijom, upotrebljena je GMO tehnologija, onaj deo sa korona virusa koji izaziva naš imunitet na reakciju, postavljen na površini tog virusa i praktično vi imate jedan genetski modifikovan virus koji će izazvati vaš imuni sistem da stvori antitela. A neće prouzrokovati nikakvu štetu, jer, kažem, virus je bezazlen. To je glavna njena osobina – smatra dr Živadinović.

Po njegovim rečima, što se tiče ruske vakcine, možda je u ovom trenutku i najspecifičnija za nas organizaciono, jer ona mora da se drži na temperaturi od najviše -18, pa može i -20 stepeni i kada se izvadi iz zamrzivača, mora da se aplikuje u roku od dva sata.

− Što se tiče američke, ona stoji u posebnom zamrzivaču u Beogradu na -70, -80 stepeni i kada se izvadi iz tog zamrzivača, distribuira se širom Srbije i u roku od pet dana nakon vađenja iz tog zamrzivača za duboko zamrzavanje, ona mora da se aplikuje i ona je možda najkomotnija po tom pitanju čuvanja, aplikovanja i tako dalje. Dok je kineska, kao i svaka druga vakcina, možemo je čuvati u frižideru − završava dr Živadinović priču o ovim vakcinama.

On upozora da na zvaničnom sajtu Doma zdravlja postoje objave sa karakteristikama ovih vakcina.

− Mi objavljujemo isključivo zvanična uputstva. Već se po medijima može čuti nešto detaljnije o svakoj vakcini, ali kažem, čitajte zvanično uputstvo i upravljajte se prema njima i onda donesite odluku koju ćete vakcinu primiti. S tim, sve one ugrožene grupe ne treba da mnogo razmišljaju koju vakcinu da prime. Treba da prime onu koja je prva dostupnana teritoriji opštine u datom trenutku. Po dve doze vakcina se primaju, s tim što razmak nije isti. Kada prvi put dođete da se vakcinišete, dobićete tačan datum kada treba da dođete po drugu dozu − kategoričan je aleksinački epidemiolog dr Rodoljub Živadinović.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

1 × 1 =