Pokušaj prevare aleksinačkih privrednika: Upis u „lažni” registar nije obavezan

Aleksinačke privrednike ovih dana iznenadila je neočekivana pošta sa kojom je stigla ponuda na digitalnoj platformi pod nazivom „Privredni registar”. Na adrese mnogih firmi u Srbiji poslednjih dana stigle su uplatnice za navodni upis u privredni registar. To zadovoljstvo privredne subjekte bi do 12. oktobra navodno koštalo četiri i po, a posle 15.000 hiljada dinara. Neka preduzeća dobila su i dva istovetna pisma. I ništa nema sporno ukoliko neko želi da upiše svoju firmu na sajt ako mu to marketinški odgovara.

U ovom slučaju radi se, najblaže rečeno, o pokušaju prevare i dovođenju u zabludu privrednika, kaže jedan od naših sagovornika, vlasnik jednog od ovdašnjih preduzeća. Pošiljalac pisama „Digitalna platforma” d.o.o. – Beograd potencijalnim klijentima nije naslovio dopis kao ponudu već je napravio formu službenog izgleda, citirajući neke članove zakona koji govore o oslobađanju od PDV-a uz stavljanje sajta www.privredni-pregled.rs, čiji je naziv gotovo identičan Agenciji za privredne registre (nema srednju crtu) dovodeći, najverovatnije svesno, privrednike u zabludu da se radi o nekom zvaničnom obaveznom registru. Da bi ova „prevara” bila koliko toliko zakonski zaštićena kada se okrene uplatnica nalaze se Opšti uslovi gde se u 12. članu pošiljalac uplatnice odriče svake odgovornosti za nastalu štetu onima koji su se „upecali”, napominje naš sagovornik.

U jednoj aleksinačkoj knjigovodstvenoj agenciji su nam kazali da nijedan njihov klijent nije naseo na ovaj dopis jer su proverom na sajtu APR-a ustanovili da se radi o prevari. Agencija za privredne registre je, povodom obraćanja velikog broja privrednih subjekata, bila prinuđena da ponovo javno upozori svoje korisnike da obrate pažnju na dopise „Privrednog-registra.rs”, kojima se pozivaju da se upišu u pomenuti registar, s obzirom da isti ne predstavlja zvanični registar Agencije za privredne registre.

Izgled i sadržina pisma

Primaoci ovih dopisa nemaju nikakvu zakonsku obavezu registracije na ovom portalu, jer je u pitanju ponuda koja ima isključivo komercijalnu svrhu oglašavanja za račun privrednog društva „Digitalna platforma d.o.o. Beograd – Novi Beograd”, koje je osnovano 14. februara 2020. godine i registrovano za delatnost istraživanja tržišta i ispitivanja javnog mnjenja, stoji u obaveštenju APR. U Agenciji za privredne registre ne samo što tvrde da je u pitanju prevara, već ukazuju da se i prošle godine, baš u ovo vreme beleži sličan slučaj. Privredni subjekti u Srbiji dobijali su slične uplatnice od firme čiji je vlasnik ista osoba, na iznose od 5.000 dinara, odnosno 16.000, ukoliko se naknada ne plati u roku. Stoga, koverte sa uplatnicama, koje ovih dana građani ponovo primaju, spadaju u komercijalnu ponudu i registrovani subjekti ne moraju da ih prihvate, navode iz APR-a.

Komentarišući ovu činjenicu poznavaoci prilika kažu da je ovo vreme kada firmama na naplatu dolazi više stvari, te da je to momenat kada ih je moguće pre dovesti u situaciju da pomisle da traženu naknadu zaista treba i da plate.

Sumnju u vezi sa sadržajem dopisa kod čitalaca, koji su medijima širom Srbije ukazali na ovu vest, izazvala je i ta neobičnost da, ne samo da je u pitanju privatna firma koja se u obraćanju maskira u državnu instituciju, već i to da je vlasništvo firme strano. U registru APR-a se vidi da je firma zaista registrovana 14. februara i to od strane Kristine Knežević iz Novog Beograda, na čiju adresu je firma registrovana, da bi se pre 17 dana, 9. septembra 100% vlasništva prenelo na Kristijana Grubišića, državljanina Republike Hrvatske. Istog dana, 9. septembra, registrovan je i domen sajta privredni-registar.rs, navodi jedan beogradski nedeljnik na svom portalu.

Javnost, naročito privredna, ogorčena je zbog ovog pokušaja prevare, pa se na tviter nalozima pojavljuju objašnjenja od pojedinaca da se ovde radi o kršenju zakona.

„Ako primaoca dopisa dovedete u zabludu (ili održite u njoj) da je pošiljalac neki državni organ, i tako ga navedete da vam, na štetu svoje imovine, nešto plati – činite krivično delo prevare iz čl. 208 KZ RS”, napisao je privrednik Zoran Čičak na tviteru. „U ovom slučaju, izraz ‘registar’ je iskorišćen za dovođenje u zabludu”, primetio je Čičak.

Da li će ovaj pokušaj „prevare” ostati nekažnjen ostaje da se vidi. Pisca ovih redova zanima kako bi prošao ovaj navodni držvljanin Hrvatske, po pisanju medij, da je takvu prevaru pokušao u SAD.

 

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

eighteen − four =