Pogled sa strane: Klimatske promene i loša kanalizacija, ulice kao potoci

Svaka najava obilnijih padavina kod stanovnika i lokalne samouprave izaziva brigu i pitanje šta ih čeka na gradskim ulicama. U to smo se mogli uveriti i prilikom nedavnih dvodnevnih padavina. U jednom danu, kada je palo više kiše, imali smo potoke na ulicama. Drugog dana je bilo sve u redu. Očito da je došlo do klimatskih promena. Ali to nije i jedini problem Aleksinca. On se suočava i sa greškama iz prošlosti, koje su možda posledica siromaštva.

Što se tiče klimatskih promena, one su prisutne. Na primer, 26. juna za 24 časa na mernom mestu Glogovica zabeleženo je 57,9 litara padavina po metru kvadratno, a sutradan samo 4,5 litara. U Subotincu prvog dana 47,2, a drugog svega 8,3 litra po metru kvadratnom.Slično je bilo i u Moravcu, najpre je palo 32 litara u 24 časa po metru kvadratnom, a zatim 7,3 litra. To su podaci Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije i to su prirodne činjenice koje niko pre nekoliko decenija nije mogao sa sigurnošću da predvidi prilikom projektovanja kišne kanalizacije.

Fotografija iz arhive.

Ali aleksinački problem nije samo u iznetim vremenskim činjenicama, već i u jednom potezu nekadašnjih graditelja sistema za odvovod vode, koji su kako nezvanično saznajemo, navodno na nekom mestu spojili kišnu i ostalu kanalizaciju u kolektor, što dovodi do zagušenja, i kod malo jače kiše dolazi do izlivanja u nekoliko delova grada, pa i tamo gde se ne očekuje. Da li je bila u pitanju nepažnja, ili nedostatak novca, pošto gradnja odgovarajućeg seperatora, odvajača, nije baš jeftina,za sada ostaje pitanje bez odgovora. Navodno, taj seperator koji je trebao da bude kod stare kožare, imao bi ulogu da taloži kišnicu i da prečišćenu odvodi u kanalizaciju, a kod dođe do preliva da voda ode u Moravicu i tako se navodno izbegne zagušenje. Osim gore navedenih razloga za neizgradnju separatora, znajući naše prilike, možda je uticao i stav preduzeća koje gazduje Moravicom. Nezvanično se govori da je u to vreme bilo i nekakvog projekta.

Fotografija iz arhive

Nevolja je tu, i treba je rešavati. Dobra vest je što lokalna samouprava namerava da počne sa izradom projekta za izgradnju neophodne infrastrukture kako bi se mreža dovela u red, a loša što je to skup poduhvat i treba vremena. Ali ako se ne počne i stalno odlaže rešavanje problema, nikada se on neće ni rešiti. Uz dobar projekat i uz pomoć lokalnog i republičkog budžeta možda bi se mogla, u narednom periodu, smanjiti mogućnost da nam ulice budu kao potoci. 

Naslovna fotografija: Ilustracija (Izvor: Arhiva Al pres).

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

one × 5 =