Na „Protinoj besedi” o umetnosti, veri i besedništvu

Protina beseda, akademija posvećena Proti Stevanu Dimitrijeviću, upriličena je u subotu, 22. januara, u Velikoj sali Doma kulture. I ove godine po treći put u organizaciji Centra za kulturu i umetnost Aleksinac uz pomoć suorganizatora Ogranka Srpske akademije nauka i umetnosti u Nišu organizovana je manifestacija posvećena životu i delu Prote Stevana Dimitrijevića, našem sugrađaninu i čoveku koji je zadužio ne samo svoji grad, već i čitav srpski narod.

Pre početka programa sa životom i radom našeg Prote Stevana Dimitrijevića prisutne u Velikoj sali upoznao je glumac Miloš Paović, urednik programa CKU. Ovogodišnji program osmišljen je besedom o umetnosti i veri, a o ovim temama razgovarali su glumac Nebojša Dugalić, novinar Aleksandar Gajšek i kustos Zavičajnog muzeja Aleksandar Nikezić.

Nebojša Dugalić, naš proslavljeni dramski umetnik i glumac, se odlično snašao i u ulozi besednika. O umetnosti i veri govorio je kao o stvarima koje proističu jedna iz druge, odnosno da su usko povezane, ali i da svako vreme nosi svoja nadahnuća.

− Na neki način može se reći i da je vera umetnost, ali i da je umetnost vera i te su stvari gotovo neodvojive jer pretpostavljaju jedna drugu i onaj ko je verujući na neki način mora biti stvaralac jer vera nije samo neko pasivno stanje, ideološkog poverenja u neki koncept nego je prosto jedno živo celovito učešće čoveka u jednom načinu postojanja. To je isto i umetnost – poručio je Nebojša Dugalić. − Generalno je dobro da uvek postavljamo pitanja odnosa među stvarima, odnosa među određenim fenomenima u kojima postojimo i sa kojima se suočavamo pa tako i umetnosti i vere. Upravo u našem odnošenju prema stvarnosti se događa naš život, način našeg odnosa prema stvarnosti je ono što čini naše postojanje – zaključio je glumac

Da je besedništvo u duhu našeg naroda i da i u današnje vreme postoji potreba za besedenjem potvrdio je Aleksandar Gajšek, dugogodišnji novinar i autor serijala emisija „Agape” koji je i sam razgovarao sa mnogim učenim ljudima našeg društva.

− Mi smo zaista nekako narod koji neguje besedu i neguje lepu reč. Jednostavno pripadamo toj epskoj kulturi i ja se radujem što je to tako. Kada sam počinjao serijal emisija „Agape” 2005. godine pomislio sam da sa akademikom Vladetom Jerotićem ću za možda sezonu ili dve ugostiti naše najznačajnije intelektualce i da posle toga nećemo imati sak ime da pričamo i da ćemo istrošiti sve teme. Ali evo, i sada u 2022. godini, svake nedelje ja se radujem što upoznajem neke čudesne ljude koji pristanu da budu gosti serijala „Agape”. Dakle Srbija u tom pogledu ima čemu da se raduje i da se nada – rekao je za naš portal, Aleksandar Gajšek.

Gajšek je ovom prilikom predstavio i šestu knjigu iz edicije „Agape antologije” u koju je uvrstio desetoro eminentnih sagovornika iz sveta filma, a koji su bili gosti njegove kultne emisije. Ova knjiga, kao i prethodne, izdate su u okviru izdavačke kuće „Agape knjiga”.

Čitav program manifestacije zabeležen je kamerama i kroz video materijal će biti dostupan na Jutjub kanalima Centra za kulturu i umetnost Aleksinac i TV emisije Agape, a delovi ovogodišnje „Protine besede” biće emitovani i na talasima Radio Aleksinca i na radio stanici Pravoslavne Eparhije Niške – Radiju Glas uz blagoslov crkvenih zvaničnika.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

5 × three =