Moba za dijalog: Proces oživljavanja seoskih zborova

Društvo za razvoj kreativnosti, kao organizacija koja postoji i deluje četvrt veka, u epicentru svog rada uvek ima građane. U najnovijem projektu ove organizacije „Moba za dijalog” pokreću se nove inicijative u pravcu podsticanja i unapređenja dijaloga građana iz seoskih sredina sa javnim vlastima. Krajnji cilj je rešavanje konkretnih problema u selima i povećanje transparentnosti javnih politika.

Zaboravljeni seoski zborovi biće oživljeni u ovom projektu i ideja je da se u tri aleksinačka sela preko zborova pokrenu inicijative meštana za ostvarivanje kvalitativnih promena u njihovim mestima. Koliko su meštani uopšte informisani o javnim politikama i da li su upoznati sa mehanizmima uključivanja u procese odlučivanja, saznaće se iz istraživanja koje se privodi kraju, rekla je Snežana Živadinović, koordinatorka projekta Moba za dijalog.

– Edukacijom na temu javnih konsultacija i zagovaranja, planira se i osnaživanje građana iz seoskih sredina i lokalnih udruženja. Edukacije se nastavljaju u selima u kojima će se realizovati radionice osnaživanja o javnim politikama i komunikacijskim veštinama – kaže ova sagovornica.

„Moba za dijalog” je ključna aktivnost i podrazumeva neophodnu dvosmernu komunikaciju između građana i lokalnih vlasti. Ideja je da se najpre organizuju sastanci predstavnika lokalnih udruženja i predstavnika sela sa lokalnim strukturama (predsednikom opštine, članovima opštinskog veća i načelnicima odeljenja). Potom su predviđene i povratne posete od strane lokalnih vlasti targetiranim selima u vidu takozvanih seoskih Zborova u cilju utvrđivanja problema, načina rešavanja i uključivanja građana u te procese – ističu članovi tima projekta „Moba za dijalog”.

Oni još objašnjavaju da je njihov krajnji cilj društvenog angažovanja jačanje uloge samog građanina ili građanke koji su aktivni u svojim sredinama i znaju put kako da dođu do rešavanja ključnih problema u svojim lokalnim zajednicama. Napominje se još da su nekada zborovi bili glavni adut seoskog stanovništva i model za uspešno rešavanje lokalnih problema. Takođe, mobe su bile uspešna metoda da udruženi meštani zajednički završe veliki posao.

Objedinjavanjem ova dva uspešna pristupa je pokušaj da se vrati u sela učinkovite metode koje pomažu u svakodnevnom životu.

– Svi smo se zatvorili i čini se zaboravili na činjenicu da, ako se sami ne pokrenemo, ne samo da stojimo u mestu već nazadujemo. Građanskim inicijativama prenećemo lokalnim vlastima šta je to što smatramo da je naš najveći problem i zajednički ćemo krenuti u rešavanje – kaže Snežana Živadinović, koja iskreno veruje u održive i kvalitetne buduće rezultate. 

„Moba za dijalog” realizuje se u sklopu projekta Beogradske otvorene škole „Dijalog promena” uz finansijsku podršku Evropske unije.


Program

Ovaj cilj se ostvaruje realizacijom sledećih aktivnosti: Istraživanje (u cilju utvrđivanja informisanosti građana i NVO sektora o javnim politikama, razumevanju konsultativnog procesa i neophodnosti građanskog učešća u procesima donošenja odluka), Razvoj kapaciteta lokalnih NVO (preko treninga za povećanje znanja o zagovaranju i konsultativnim aktivnostima, kao i radionice osnaživanja o javnim politikama i komunikacijskim veštinama), aktivnosti.

Tokom zborova u svakom selu građani podnose inicijative za rešavanje konkretnih problema u njihovim selima u skladu sa planovima iz lokalnog plana razvoja.


 

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

3 + ten =