Dve Ane skuvale pobednički pasulj, nagrada za gulaš „Kapetanu”

U selu Radevcu godinama se organizuje jedinstvena manifestacija u opštini Aleksinac  posvećenja pasulju, namirnici koju starije generacije smatraju tipičnim predstavnikom svakodnevne srpske, ali i kuhinja drugih naroda. Ono što smo juče popodne i sinoć videli u porti tamošnje crkve Svete Marije Magdalene, gde je održano takmičenje u kuvanju pasulja i gulaša, pasulj kao jelo se vraća na jelovnik naših porodica. U sastavu 11 ekipa koje su se nadmetale juče na Veliku Gospojinu, koja se praznikuje u Radevcu, bilo je dosta mladih koji su se okupili oko kotlića i asistirali nešto iskusnijim članovima tima.

Domaće ekipe su po oceni tročlanog žirija bile najuspešnije. Prvo mesto pripalo je timu pod nazivom „Ana – Ana” iz Radevca, a drugoplasirana je takođe ekipa iz ovog sela pod nazivom „Mešovite devojčice”. Treće mesto u ovoj kategoriji pripalo je družini pod nazivom „Lavice” iz susednog Krušja.

Da nije lako skuvati pasulj po meri, moglo se videti po uloženom trudu. Pobednici su čak doneli i artersku vodu iz dvadesetak kilometara udaljene Nozrine.

‒ Puno mi je srce, srećna sam. Sve što radim, radim sa ljubavlju i trudim se da to prenesen i na hranu. Volim da kuvam. Za dobar pasulj bitna je i voda i vrsta psulja koji se kuva. Sve proizvodimo za naše potrebe, tako i pasulj. Najbolje je domaće – kaže Ana Ilić iz pobedničke ekipe.

Ona još i kaže da deca obavezno jedu kuvano jelo, i takav obrok je obavezan jednom dnevno. U ovoj porodici pasulj je na jelovniku jednom do dva puta nedeljno, zavisno kako se sprema. Ono što smo i mi prilikom degustacije primetili jeste da je pasulj ukusan, a i lako svarljiv. Što bi se kazalo majstorski skuvan.

Marina Cvetković iz trećeplasirane ekipe „Lavice” kaže za da je za dobar pasulj potrebno da se prethodno dobro pripremi pasulj, obavezno dobra zaprška sa crnim lukom i nekoliko vrsta mesa, slanina, butkica i slično. Ona pasulj, kao i većina nas, nabavlja u trgovinama, a zbog otežane proizvodnje i činjenice da u selu nema ko više da proizvodi pasulj, nema ove namirnice na našim poljima.

Iako stručna javnost pasulj smatra zdravom i neophodnom namirnicom koja bi trebalo makar jednom nedeljno da se nađe na trpezi, ima i onih koji prioritet daju mesu. Oni su sinoć pokazali svoja umeća u pripremi gulaša. Na takmičenju u ovoj kategoriji učestvovalo je osam ekipa. Žiri je smatrao da je najukusniji gulaš pripremila družina iz Krušja pod nazivom „Kapetan”, a drugo mesto je pripalo domaćoj ekipi iz Radevca „Miltod”. Da i Beograđani znaju da kuvaju dobar gulaš, a ne samo da degustiraju pokazala je i ekipa iz prestonice „Naša stvar” koja je osvojila treće mesto.

Za pobedničke ekipe obezbeđeni su pehari, medalje i diplome, a za dobrotvore koji su doprineli uspešnoj realizaciji manifestacije zahvalnice. Organizatori takmičenja su Mesna zajednica Radevac i Crkveni odbor, uz pomoć Opštine Aleksinac.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

4 + nine =