„Dani Jagoda” pokazali kvalitet gredetinske jagode

Ovogodišnji „Dani jagoda” održani u Porti gredetinske crkve još jednom su ukazali na sve probleme i muke jagodara sa kojima se oni, zavisno od sezone do sezone, bore godinama. Ovog puta izdvojila su se dva problema, prinosi ispod proseka i kako proizvesti kvalitetan plod za izvoz. I jedna i druga muka su posledica ovogodišnjih agrometeoroloških prilika, odnosno neprilika.

Devet poznatijih jagodara iz Gredetina i okolnih sela Krušja, Radevca, Velikog Šiljegovca, Belasice i Zebice su izložili desetak sorti jagoda različitih ukusa i namena. Jedan od vodećih proizvođača ovog voća u aleksinačkoj opštini Miloš Novković se u izjavi za medije osvrnuo na gore pomenute probleme.

− Pojedine sorte naročito industrijska „zenga zengana” je takva sorta koja u ovakvim vremenskim uslovima, kada je svakog drugog dana kiša, ne može kvalitetno da se proizvede bez folije i niskih tunela. Vremenski uslovi su bili veoma loši, februar topao, pa hladan, isto tako i mart. Kavi su bili uslovi jagoda se izuzetno dobro izborila. Pri kraju smo berbe i sve u svemu nije loše. Naravno, opet se vraćamo na temu agrotehničkih mera i onaj koji je sve to uradio kako je trebalo i nije prošao loše − kaže ovaj proizvođač uz napomenu da su velika ulaganja i da je naporan rad kada je u pitanju bavljenje jagodarstvom.

On se osvrnuo i na bezbednost plodova o čemu se u srpskoj javnosti, kada je u pitanju jagoda, dosta pričalo. Po njegovim rečima plodovi dobijeni na njegovim parcelama su bezbedni.

− Što se tiče zaštite sveli smo na minimum. Već u fazi cvetanja tu se završava naše tretiranje. Što se tiče jagoda na otvorenom, stavljamo tunele i više ne tretiramo ništa. Kada je u pitanju hidroponski uzgoj ove godine smo jagodu radili bez ikakvog tretiranja, bukvalno plod je bio organski. Slali smo neke uzorke na testiranje i prošli su kao organski proizvodi – objasnio je Miloš koji je stonu jagodu prve klase za rusko tržište prodavao po prosečnoj ceni od 180 dinara za kilogram, dok je ista količina industrijske „zenge zengane” vredela do 150 dinara.

Slađana Nikolić iz Gredetina, koja se proizvodnjom jagoda bavi već tri decenije, kaže da je, iako ima mlad zasad, zadovoljna prinosima imajući u vidu vremenske uslove koji su vladali u toku podizanja i negovanja zasada. Ona u sopstvenom zasadu sa porodicom za sada uspeva da obavi berbu i tu jagodu plasira na aleksinačku pijacu. Porodica Nikolić, imajući u vidu ovogodišnju cenu, namerava da proširi svoj zasad sa jagodom.

Aleksandar Kanić iz kruševačkog Velikog Šiljegovca je u poslu sa jagodama već 10 godina. On je ovaj posao nasledio od svoje porodice koja se dugo bavi ovom proizvodnjom.

− Ovim poslom se generalno bavim zbog profita i u želji da se dokažem kao uspešan proizvođač. Što se tiče same proizvodnje, ako se sve odradi na vreme biće i korektan rod. Ova godina po meni je ista kao i prošla, cena je nešto niža, ali mogućnost za prodaju je veća – kaže ovaj proizvođač i dodaje da pod jagodama ima 70 ari, a plan mu je da njegovo zasad naraste na preko hektar površine.

Manifestaciji su prisustvovali i predstavnici aleksinačke lokalne samouprave predvođeni predsednikom opštine Daliborom Radičevićem koji se upoznao sa problemima proizvođača i sa predstavnicima Udruženja „Jagoda” se dogovorio o saradnji na unapređenju konkursa koje raspisuje opština u cilju podsticanja razvoja poljoprivredne proizvodnje.

Organizator ovih 15. po redu Dana Jagode je Udruženje „Jagoda” iz Gredetina, a pokrovitelj manifestacije, kao i prethodnih godina, je opština Aleksinac.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

2 × 2 =