Žene koje su obeležile istoriju Aleksinca

Simbolično, u 5 minuta do 12, danas je promovisan kalendar za iduću godinu koji je pripremila Biblioteka „Vuk Karadžićˮ, a na kome su fotografije i kratke biografije poznatih naših sugrađanki koje su doprinele zajednici u različitim periodima njihovog postojanja.

Kalendar je proizvod projekta pod nazivom „Znamenite Aleksinčanke kroz vremeˮ i današnja promocija je početak aktivnosti na obeležavanju globalne kampanje u našoj opštini pod nazivom „Šesnaest dana aktivizma protiv nasilja nad ženamaˮ.

− Od vremena kada su se uloge žena znatno razlikovale od današnjih i kada je sloboda delovanja žena bila veoma sužena, one su bile ipak dovoljno jake i hrabre da se među drugim ženama, ali i muškarcima istaknu i ostave svoj pečat u istoriji Srbije. Bile su prve među ljudima koji su u ovoj zemlji postavljali standarde u književnosti, slikarstvu, medicini, novinarstvu, nauci, pilotiranju, diplomatiji ali u ratovanju. I žene Aleksinca su se mnogo puta kroz istoriju hrabro hvatale ukoštac sa predrasudama i neravnopravnošću i postizale uspehe koji su do tada bili bukvalno nezamislivi. Ovaj kalendar je najava globalne kampanje koja počinje 25. novembra na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, a trajaće do 10. decembra, kada se obeležava Međunarodni dan ljudskih prava − rekla je Danijela Pavlović, predsednica Komisije za rodnu ravnopravnost opštine Aleksinac prilokom današnje promocije.

Na promociji kalendara bila je i zamenica predsednika opštine Aleksinac Marijana Radivojević koja je istakla da se i Opština Aleksinac nizom aktvnosti pridružuje globalnoj kampanji u borbi protiv nasilja nad ženama.

− Srpska istorija beleži veliki broj žena koji je dao svoj doprinos kroz istoriju,svojim dostignućima, pre svega svojim obrazovanjem, svojom emancipacijom, svojim zalaganjem, koje su se trudile i razbijale predrasude, zalagala za to da su muškarci i žene jednaki, da imaju jednaka prava, jednaku slobodu, jednake uslove. Drago mi je što su neke od njih Aleksinčanke koje su ostavile pečat u istoriji − istakla je zamenica predsednika Radivojević tokom obraćanja prisutnima.

Rukovodilac Zavičajnog odeljenja Biblioteke diplomirani bibliotekar Aleksandra Milošević tokom današnje promocije je rekla da se ovim kalendarom prenosi velika poruka, da se borimo protiv nasilja nad ženama i decom ne samo 16 dana, već 365 dana, svake godine.

− Ovaj kalendar je samo početak. Jedan mali korak ka onome što ćemo tek da radimo i da promovišemo u našem gradu i našoj opštini. Mi ovim kalendarom promovišemo prirodnu lepotu. Sve su ove žene lepe i treba da budu primeri uzor današnjoj omladini, učenicima, deci. Pored toga što su bile emancipovane i borci za humanitarna prava i prosto su bile istaknute u svom društvu u onom vremenu. One su radile na sebi, ali su davale svoj doprinos društvu u kome su živele. Školovale su se, ali su davale i sebe. One treba da vam budu uzor, primer − dodala je Milošević.

Kako se čulo tokom promocije, na kalendarima pored fotografija su i kratke biografije, zato što žele da ovim kalendarom priđu malo bliže mlađoj publici, mlađim ljudima. Kako procenjuju, danas deca ne vole da čitaju duge tekstove, obimne knjige, ali kada pred sobom imaju ovakav kalendar koji će im značiti u svakodnevnom radu i učenju, oni će prosto biti privučeni ovim kratkim sažetkom i tekstom da pročitaju o liku koji se nalazi na listu. 

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

1 × four =