Na prvaom zasedanju Skupštine opštine u ovoj godini prva tačka dnevnog reda bila je u vezi sa rebalansom ovogodišnjeg budžeta, kojim se raspodelio višak prošlogodišnjih sredstava.
Međutim, sa ovim budžetom, odnosno sa raspodelom sredstava nije se složio odbornik Ivan Dimić iz grupe građana Za bolju opštinu Aleksinac, što je i izneo za skupštinskom govornicom.
− Ja sam više puta ukazivao i kada je donošen na situaciju da je ovo zaista rasipnički Budžet iz godine u godinu, da se ne vode mnogo računa o sredstvima, da se govori o nekim projektima koji su urađeni u nekom periodu, a nikada se ne govori o ceni tih projekata i tome da li smo za novac naših građana dobili najbolje što je moglo da se dobije i u najboljem kvalitetu − rekao je Dimić.
On se posebno osvrnuo na raspodelu sredstva udruženjima, iznevši da tu ima zaista nekih zanimljivih stvari, da ima brdo opravdanih sredstava, ali ima tu i nekih malih iznosa, pa se upitao zašto se uopšte i mali iznosi daju nekim udruženjima koja su izgleda nastala samo da bi uzela te pare.
− Kada pričamo o kulturno-umetničkim društvima moje zapažanje je da se mnogo toga promenilo u odnosu na period pre deset godina, da mnoga Kulturno-umetnička društva koja su tada postojala i radila uspešno više ne postoje ili ih nema ovde u Budžetu, a pojavila su se neka nova. Nemam ništa protiv ako ona zaista rade, al je zaista pitanje kako se neki gase, a drugi se osnivaju − dodao je Dimić.
Razmatrajući podelu sredstava po Budžetu, Dimić se zapitao, kada je reč o udruženjima građana, gde idu te pare, ko to troši, koja organizacija se čime bavi i ko o tom vodi računa, jer su mu neke raspodele nelogične.
− Na drugoj poziciji imate samo dve organizacije, to su strelci protivgradne odbrane i Dobrovoljno vatrogasno društvo, sve u redu. Ovde se posle pojavljuje dobrovoljno vatrogasno društvo Leskovik, pa Vukanja i neka druga vatrogasna društva koja su pod grupom ekoloških udruženja, ovi su civilna odbrana, a ovi su ekolozi, a isto su vatrogasna društva, to mi je nelogično. Ne znam čime se to ovi bave. Onda imate udruženja građana u sportu, to je naravno posebna priča i otome može da se priča ceo dan − rekao je ovaj odbornik.
Tokom svog izlaganja Dimić se dotakao i nacionalnih manjina, odnosno romskog udruženja koje dobija 250.000 i Udruženja Crnogoraca jugoistočne Srbije koje dobija 150.000 i zapitao se gde su Rusi?
− Koliko znam u ovoj skupštini jedina manjina koja je zastupljena odbornički je ruska manjina, a mi dajemo pare, ok romska udruženja to je potpuno poznato, ali Udruženju crnogoraca jugoistočne Srbije daje se 150.000. Šta rade ta udruženja, ko su ti ljudi, kako to da najviše crnogoraca imamo u ovoj opštini, više izgleda od svih drugih nacionalnosti. Ali moraju da se podele pare i daju se po nekoj ličnoj osnovi pretpostavljam, a ne samo po papirima koji se podnose − rekao je Dimić i istakao da se izgleda donose odluke i po tome koje u tim udruženjima, ne samo po tome šta to udruženje radi.
On kaže da uglavnom dobiju svi nešto i da se po pitanju školice fudbala ništa ne radi, a broj fudbalskih klubova se nasleđuje iz godine u godinu. Ima sela sa sto stanovnika koji maju fudbalski klub i da li je neopodno da se finansiraju iz ovog budžeta.
− Nasleđeno je pravilo još iz prethodnih mandata, pa i mog, da svako ko se javi za novac mora nešto da dobije, gotovo da niko nije odbijen. E sad ko će koliko da dobije to je druga priča, ali izgleda da se uopšte ne stavlja neki veto na to da se osnivaju udruženja. Daj da osnijemo udruženje pa će da se javimo Opštini za pare − dodaje ovaj odbornik.
Njemu je ovo sve vrlo čudno i ističe da sigurno ovde ima itekako para koje idu daleko od javnog interesa i ima mnogo toga gde postoji prostor za uštede. Ne samo tako što će se smanjivati cene određenih usluga i radova koje se izvode nego i da se ne finansira baš sve što dođe na zahtev u Opštinu i da se postavi pitanje da li neko zaista zaslužuje da mu i dinar građana opštine Aleksinac pripadne time što se osnovao, a da ne pokaže da radi nešto u javnom interesu.