Uspesi i problemi Bolnice: Najavljena nova oprema i „potraga” za neurologom

Nedavna poseta ministarke zdravlja profesorke dr Danice Grujičić i japanskog ambasadora u Srbiji Akire Imamure Opštoj bolnici u Aleksincu, a povodom dobijenih donacija, je bila i prilika da se sagledaju uspesi, ali i problemi u aleksinačkom zdravstvu.

Direktor bolnice dr Goran Vidić je upoznao goste da je broj hirurških operacija dupliran u odnosu na pre osam godina, i posebno je istakao dostignuća u ortopediji. Iz njegovog obraćanja se može zaključiti da se ranije, osim klasične hirurgije, nije radila ni jedna metoda. Po njegovim rečima sada se u aleksinačkoj bolnici  rade laparoskopske operacije u hirurgiji i artroskopske operacije u ortopediji, a spremaju se da krenu sa endoskopskim operacijama i u urologiji.

Dr Vidić je kazao da se u ovoj bolnici na ugradnju veštačkog kuka čeka od četiri do šest meseci, a kolena do godinu dana, što je kraći rok u odnosu na druge ustanove kod nas, pa  i u svetu.

On je izneo i impozantan podatak da se od nekadašnjih 12 godišnjih operacija u ovoj oblasti stiglo do 350 tih intervencija. Ove godine već je urađeno 230 operacija. I dok nova oprema doprinosi rastu i održavanju ovakvih rezultata u hirurgiji, naročito ortopediji, naša bolnica se suočava sa nedostatkom određene opreme i kadrova. O tome je pred novinarima govorio i sam dr Vidić.

– Ono što uopšte nemamo je aparat za kolonoskopiju. Dobićemo najverovatnije novi gastroskop, imamo stari, radimo godišnje od 300 do 350 gastroskopija u Bolnici Aleksinac. U tom paketu će biti kolonoskop koji je nama jako važan, koji nemamo. Bolnica ga nema i nikada ga nije imala. Očekujem da će biti, ne mogu da vam kažem  vremenski rok, ali iz iskustva sa ministarstvom, to zaista bude prilično brzo – objasnio je dr Vidić.

Jedno od pitanje novinara se odnosilo i na nedostatak kadrova. Odnosno, koliko je tačno da za pojedine usluge ovdašnji pacijenti moraju da odlaze u Niš, jer trenutno nema specijalista iz tih oblasti. Dr Vidić je deo tih tvrdnji potvrdio, ali i objasnio da se ipak kod manje komplikovanih slučajeva ukazuje pomoć pacijentima i iz tih oblasti.

– Tačan je deo da nemamo neurologa, jer je doktorka prešla u Vojnu bolnicu prošle godine, i tačno je da nemamo transfuziologa. Završava nam doktorica specijalizaciju. Mi smo na putu da angažujemo, nadam se u naredna dva do tri meseca neurologa. Videćemo, to ne zavisi samo od nas. Čekamo da se doktorica vrati sa specijalizacije. Međutim, sve ovo što se tiče pacijenata za transfuziologiju, samo jedan mali broj njih ide za Niš. Internisti mogu, i to rade kod nas, da očitavaju nalaze, tumače i daju pacijentima terapiju. Za onaj deo koji je nemoguće, upućuju se u Niš. Što se neurologije tiče, naš neuropsihijatar pokrije i taj deo. Međutim, zaista nam je potrebno da imamo neurologa i radimo na tome da angažujemo neurologa sa strane – ističe prvi čovek naše bolnice.

Direktor dr Vidić je pojasnio da je resorno ministarstvo odobrilo angažovanje neurologa, ali na otvorenom konkursu se niko ne javlja.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

5 − two =