Udruženje žena „Vredne domaćice” organizovalo edukaciju za članice

Udruženje žena „Vredne domaćice” iz Gredetina, u protekla dva dana, u tamošnjem Crkvenom domu realizovalo je za svoje članice edukaciju pod nazivom „Obuci selo u novo odelo”. Cilj projekta, kako nam kažu u udruženju, bio je dvojak, osnaživanje potencijala seoskih žena i konkretno jačanje internih kapaciteta organizacije za prikupljanje sredstava iz drugih izvora u cilju promovisanja ruralnog razvoja i uređenja etno kuće, koju članice „Vrednih domaćica” nameravaju da oforme.

Snežana Živadinović, koja je i vodila edukaciju, zadovoljna je odazivom i samim tokom dvodnevnog skupa i očekuje da se stečena znanja i praktično primene.

− Mogu da kažem da je velika zainteresovanost bila za samu temu obzirom da je u njihovim planovima što hitnije renoviranje jedne etno kuće u samom selu Gredetinu u cilju oživljavanja tradicije, u cilju oživljavanja etno identiteta samog sela i zaboravljenih vrednosti rekla bih. Edukacija na temu prikupljanja sredstava je jedna ozbiljna tema, fandrejzing (fondrasing) čuveni, i pitanje je koliko je zaživeo na ovim prostorima. Ali sama ideja da se prikupe ne samo sredstva već i određene podrške u nekim uslugama od ovdašnjih potencijalnih donatara je izuzetno primamljiva članicama Vrednih domaćicama iz prostog razloga što je i jedino rešenje da one srede buduću etno kuću − kaže naša sagovornica.

Inače, fandrejzing je proces pregovaranja i prikupljanja prihoda kroz filantropiju, privatne donacije, naplaćivanje usluga, investicije i sl. Snežana Živadinović objašnjava i korisnost stečenih veština na pomenutom dvodnevnom skupu za funkcionicanje udruženja.

− Ideja da se sredi etno kuća u ovom selu je jedna lepa ideja zato što podrazumeva i celokupan razvoj sela. I ove nove veštine koje su stekle tokom ova dva dana kako one da dođu do donatora, koju poruku da pošalju donatorima, ko su potencijalni donatori, kako da organizuju određene fondrasing događaj mislim da su izuzetno potrebne ne samo za ovu akciju koja će biti u avgustu, kako su najavile, već i za neke druge aktivnosti − završila je naša sagovornica.

Projekat se realizuje u okviru projekta „EU Resurs centar za civilno društvo u Srbiji” koji Beogradska otvorena škola sprovodi u partnerstvu s organizacijama civilnog društva: Novosadska novinarska škola, ENECA, Užički centar za prava deteta, Nova planska praksa, Sigurne staze, Mladi poljoprivrednici Srbije i međunarodnim partnerom, fondacijom Fridrih Ebert (Friedrich Ebert Stiftung). Projekat je podržan od strane Evropske unije i biće realizovan u periodu od 2023. do 2026. godine.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

1 × four =