Troknjižje je ovekovečilo govor Aleksinca

Prepuna sala Doma omladine je bila najbolji pokazatelj koliko je aleksinačka javnost bila zainteresovana za današnju promociju knjiga, koje su posvećene lokalnom govoru ovog kraja. Nesumnjivo, i po oceni prisutnih recenzenata, najveća zasluga za sadržaj tih dela pripada profesoru dr Nedeljku Bogdanoviću, koji je još pre 30 godina kao doktorsku disertaciju napisao ,,Govor aleksinačkog pomoravlja”.

Danas je predstavljeno ponovljeno i dopunjeno izdanje ove publikacije, a uz ove kapitalne knjige ništa manje vredne su i ,,Rečnik aleksinačkog pomoravlja”, čiji je autor osim Bogdanovića i Maja Radoman Cvetićanin, kao i aleksinački jezički poučnik gde se među ovim autorima pridružila i Aleksandra Lončar Raičević. Naravno, ne treba zaboraviti ni doprinos, u organizacionom smislu, profesorke Radoman Cvetićanin, sadašnje direktorke osnovne škole ,,Vožd Karađorđe” i nekadašnje čelne osobe Centra za kulturu i umetnost Aleksinac.

O širem značaju ovih aleksinačkih publikacija, za naš radio govori profesor dr Sreto Tanasić, predsednik Odbora za standardizaciju srpskog jezika.

− Zadovoljan sam kako se Aleksinac u ovim teškim vremenima odnosi prema srpskom jeziku, srpskoj kulturi, srpskim da kažemo, nacionalnim svetionicima, a to jeste upravo srpski standardni jezik ali i narodni jezici i narodni običaji i narodna kultura. Ako bi se sve sredine ovako odnosile prema svom kulturnom i nacionalnom identitetu, onda svi pokušaji sa strane ne bi imali velikog uspeha da se srpska kultura razori, sa ciljem da bismo upali u kulturno ropstvo, a rekao sam posle kulturnog ropstva su otvorena vrata za svako drugo ropstvo − kazao je pored ostalog ovaj jezički znalac.

O stvaralaštvu ovih autora govorio je i redovni član Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske (ANURS) dr Slobodan Remetić.

Izdavač ovih publikacija, izašlih u okviru edicije zavičaj je Centar za kulturu i umetnost Aleksinac.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

fifteen − 12 =