Trodnevno druženje Ražanjaca i Bobovdolovaca

Prvi vikend meseca avgusta u Ražnju je bio u znaku igre, pesme i muzike, a pre svega novouspostavljenog prijateljstva između žitelja opštine domaćina i bugarskog Bobovog Dola. Da će biti sve u znaku razumevanja i dobrog druženja, nagovestili su događaji u subotu naveče. Iznenadna kiša, koja se, narodski rečeno, pojavila ni od kuda, sprečila je nastup folkloraša na letnjoj pozornici u crkvenoj porti. Ona je čak iznenadila i meteorologe, jer su je najavili samo dva sata pre nego što se nebo zatamnilo, pa su domaćini bili nemoćni da reaguju.

Sve ove nedaće nisu sprečile goste iz Bugarske i domaćine iz Ražnja da već prvog dana uspostave takve kontakte koji nagoveštavaju dugogodišnju saradnju. U tome su prednjačili najmlađi koji su zaigrali i zapevali na zajedničkoj večeri. Na repertoaru su bile igre nekoliko balkanskih naroda, a pevali su se popularni hitovi sa ovih prostora. Jezik nije bio problem. Oba su južnoslovenska, a mladost se međusobno dobro razume. Da je tako, ukazuje i utisak pisca ovih redova, da je ovog puta izostala upotreba engleskog, koji je skoro neizbežan u komunikaciji mladih sa prostora Balkana. Naravno, mladi ljudi upotrebljavaju engleski, ali ovog puta mnogo bolje su se razumeli na svojim maternjim jezicima.


Predstava o ćirilici

O sličnom društvenom, verskom i jezičkom razvoju ova dva naroda i bogatom kulturnom nasleđu, govorila je i predstava „Bedemi Ćirilice”“ u kojoj su nastupili glumci paraćinskog i jagodinskog pozorišta Predrag Jovanović i Aleksandar Jelenić.

Ona je izvedena u okviru trećeg festivalskog dana, u ponedeljak, i govorila je o borbi prosvetitelja braće Ćirila i Metodija da se slovenski jezici upotrebljavaju u bogosluženju i tako očuvaju od tada stranih uticaja i izumiranja. Njihov rad je bio plodan, pa je ćirilica pismo u upotrebi u ove dve zemlje i njihov kulturni identitet, koji je dragocen za obogaćenje evropskog kulturnog nasleđa.

Pre njih nastupio je njihov kolega Tomislav Đorđević u monodrami koja je govorila o životnoj svakodnevici jednog Moravca. A najviše aplauza, što je i očekivano, pobrala je Dramska sekcija Osnovne škole „Ivan Vušović” u Ražnju i predstava „Crvenkapa”, koju su uspešno prezentovali prisutnoj publici.


Virtuozi Neda, Jelena i Danijela

Prethodnog dana, u nedelju naveče, četvorosatni program  je svojim kvalitetom i zanimljivim sadržajem opravdao interesovanje koje je vladalo, jer je letnja scena u crkvenoj porti bila ispunjena skoro do poslednjeg mesta. Folklorno nasleđe Bobovog Dola i drugih delova Bugarske predstavila su dva ansambla društvenih centara „Prosveta 1903” i „Rudar 2006”, a igre iz ražanjskog kraja i Srbije izveli su članovi domaćeg KUD-a „Sava Jeremić”.

Zanimljiv je bio i nastup instrumentalista i pevača iz Kulturno umetničkog udruženja „Kopaonička frula” iz Brusa. Ovo je najmnogobrojnije udruženje frulaša u Evropi, pa nije ni čudo što su bili gosti u rodnom zavičaju poznatog srpskog frulaša Save Jeremića.

A da Sava u srpskom narodu ima dostojne naslednike koji su već poznati u svetu frule, na delu su pokazali Vlada Baralić, umetnik na fruli iz Beograda, i Neda Nikolić, drago lice u Ražnju, koja je redovni učesnik od malih nogu ovdašnjeg Sabora frulaša „Dani Save Jeremića”. A da su truba i violina ukorenjeni u zvuke ovdašnjeg prostora, pokazale su Danijela Veselinović i Jelena Urošević. Onda je usledio šlag na torti, što bi se narodski kazalo, ili spektakularna završnica večeri. Zasvirale su zajedno Neda, Danijela i Jelena. Pored ostalog i čuveno kolo Rumenka, koje je i hit na jutubu. Uživo ove talentovane, mlade, vredne i prelepe dame su još impresivnije, a njihova skromnost i pristojno kućno vaspitanje kao da poručuju: ovo je mladost Srbije, koju bi svaka zajednica poželela. I ne samo one, već i momci i devojke iz ovih dvaju udruženja. Naravno, upečatljiv utisak ostavili su mladići i devojke iz Bugarske.

Na kraju ove nezaboravne večeri iz ruku Renate Bajkić, menadžera projekta sa srpske strane, uručene su nagrade i zahvalnice učesnicima. U kategoriji „Najoriginalnija nošnja” najuspešniji su bili članovi Društvenog centra „Rudar 2006” iz Bobovog Dola. Nagrada za igru večeri pripala je KUD „Sava Jeremić” iz Ražnja. „Najlepšu pesmu” ispevalo je Kulturno umetničko udruženje „Kopaonička frula” iz Brusa.

Festivalska nagrada „Muzika večeri” pripala je instrumentalnoj grupi koju čine: Jelena Urošević, violina, Neda Nikolić, frula i Danijela Veselinović, truba.

Ova trodnevno druženje organizovano je u okviru Programa festivala „Folklor u prekograničnom regionu”, koji je sufinansirala Evropska unija kroz Interreg – IPA Program prekogranične saradnje Bugarska – Srbija. Sledeće druženje, odnosno uzvratna poseta, biće uskoro organizovana.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

thirteen − 8 =