Trgovačke podmetačine: Kako izbeći kupovinu bombon sirupa umesto pravog meda

Prema tvrdnjama ljudi iz Saveza pčelarskih organizacija Srbije domaće tržište je preplavljeno falsifikovanim medom, i pored značajnih akcija inspekcija i drugih organa sa ovom praksom uvoznici i pakeri ne prestaju. Na to je ukazao i predsednik ove pčelarske organizacije dr Rodoljub Živadinović gostujući u emisiji Radio Beograda „Magazin na prvom”.

Dr Živadinović je u desetominutnom razgovoru odgovorio i na pitanje voditeljke kako kupiti i prepoznati pravi med.

Rodoljub i med
Izvor fotografije: Fejsbuk

− Mi poručujemo potrošačima da kupuju od proverenih proizvođača, od pčelara ako mogu direktno. Iz prostog razloga. Nailazili smo na neispravne medove u vrtićima. Pogledajte koji se medovi prodaju u prodavnicama zdrave hrane, pogledajte šta nam deca jedu u vrtićima. Znači to su medovi koji nisu videli pčelu. Tragedija je šta se sve radi. Ima i takvih primera da jednostavno najobičniji glukozno-fruktuzni sirup, bombon sirup se samo sipa u teglu. Kada otvorite teglu to miriše na bombone, ne miriše na med ili ne miriše na ništa, nema nikakav miris. Kada probate nema nikakvu aromu. To su ti totalni falsifikati kojih je sve manje. Inspekcija je zaista dosta uradila – kazao je prvi čovek srpske pčelarske organizacije.

Ilustracija (izvor Gugl)

Dr Živadinović je i upozorio da falsifikatori i pored kazni, ne prestaju da se bave ovom protivzakonitom aktivnošću.

‒ Oni ne odustaju. Razlog zašto ne odustaju je jednostavan, niske su kazne. Kada kazne budu veće, kada one budu toliko drakonske kao u nekim zemljama Evropske unije, onda će stvari biti mnogo drugačije. Naravno, moramo raditi i na edukaciji potrošača – upozorio je dr Živadinović.

Odgovarajući na pitanje kako prepoznati pravi med on je kazao.

‒ Prva i glavna stvar je kristalizacija meda. Ako med kristališe i to homogeno od vrha do dna tegle to je najbolji znak da se radi o medu vrhunskog kvaliteta, dok se recimo falsifikati prave da ne kristališu i naš narod na žalost više voli nekristalisani med. U severnim zemljama, jer hladnoća je jedan od razloga ubrzanja kristalizacije što je inače prirodno svojstvo meda, potrošač kada vidi nekristalisani med on ga gleda podozrivo jer smatra da nešto sa njim nije u redu. Kod nas je situacija obrnuta i naravno pogrešna ‒ zaključio je dr Živadinović.

Naslovna fotografija: Ilustracija (izvor: Gugl).

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

18 − fourteen =