Šljiva – od hobija do dobre zarade

Retki su mladi bračni parovi koji „imaju državnu službu”, a uprkos tome da se ozbiljno bave poljoprivredom. Međutim, još je ređi slučaj da je nosioc poljoprivrednog gazdinstva supruga.

Milena i Nebojša Petrović iz Glogovice, iako oboje policajci, sve svoje slobodno vreme, van dužnosti, provode među šljivama, koje su zasadili na zavidnoj površini.

─ Kada smo razmišljali kojom kulturom da se bavimo, nekako nam je računica sa šljivom bila najisplativija, pa smo počeli sa podizanjem zasada šljive na površini koju smo imali. U međuvremenu smo dokupili još parcela na kojima smo proširili zasade, tako da, sada pod šljivom imamo pet i po hektara ─ kaže Milena, koja je formalni nosilac gazdinstva.

Na ovoj površini zasadili su dve sorte, čačansku lepoticu čija je berba u jeku, i stenlej na dva i po hektara u kojoj će berači ući najverovatnije sredinom avgusta meseca.

─ Celokupni rod čačanske lepotice daćemo na otkup i za razliku od minulih godina, ove smo donekle zadovoljni cenom koja je skoro duplo veća nego lane ─ dodaje Milena.

Njihova procena je da će narednih nekoliko dana ubrati između 35 i 40 tona ovog voća, jer su šljivici puni dobrih radnika koje nije baš lako pronaći kod nas.

─ Radnike je teško angažovati, ali mi smo našli dvadesetak radnika čija je dnevnica 3.000 dinara, naravno uz dva obroka ─ pojašnjavaju ovi mladi voćari.

Ovaj mladi bračni par krenuo je i korak dalje, pa su prošle godine izgradili sušaru kako bi šljive sorte stenlej odmah nakon berbe sušili i tako im povećavali vrednost. Oni su zadovoljni i sa tim poslom, jer su prošle godine imali 15 tona suve šljive. Međutim, kako kažu, ukoliko cena i stenleja ostane ovakva, a računica bude dobra, možda neće paliti sušaru, već će i ovu sortu šljiva dati na otkup.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

19 − 8 =