Sećanje na Boj u Gornjem Adrovcu, najavljeno saniranje Ruske crkve

Ispod stoletnih lipa u porti crkve „Svete Trojicaˮ u Gornjem Adrovcu, kao i svake godine i ovog drugog septembra, okupili su se poštovaoci našeg istorijskog nasleđa. Obeležavanje boja u Gornjem Adrovcu iz Prvog srpsko-turskog rata 1876. godine zbog loših vremenskih uslova je imao dva dela. Na mestu pogibije ruskog dobrovoljca pukovnika Nikolaja Nikolajeviča Rajevskog neposredno pored kasnije podignute crkve održan je pomen svim nastradalim srpskim i ruskim borcima, a zatim su mnogobrojne delegacije položili cveće.

Počast su polaganjem cveća odali predstavnici Opštine Aleksinac, na čelu sa predsednikom opštine Daliborom Radičevićem, Vojske Srbije, kao i delegacije većeg broja udruženja i organizacija koje neguju oslobodilačku tradiciju, kao i srpsko-rusko prijateljstvo. I ove godine obeležavanju ovog istorijskog događaja prisustvovale su i delegacije Ambasade Ruske Federacije i Ruskog doma u Beogradu, koje je predvodio savetnik Vladlen Zelenin.

Drugi deo ove ceremonije je održan u sali Doma kulture u Aleksincu gde su učenici Aleksinačke gimnazije izveli prigodan program. Pre početka nastupa mladih Aleksinčana prisutnima se obratio predsednik opštine Aleksinac Dalibor Radičević. On je najpre pozdravio prisutne predstavnike Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, gospodina Vladlena Zelenina, savetnika ambasade Ruske federacije u Republici Srbiji, gospodina Vjačeslava, zamenika direktora Ruskog doma u Beogradu, Rusko-srpskog humanitarnog centra Niš, Kola srpskih sestara, Društvo srpsko-ruskog prijateljstva i ruskih sunarodnika ,,Naisusˮ iz Niša, Udruženje ratnih veterana ,,Bojevo bratstvoˮ iz Kruševca, Svesrpski savez ,,Bojevo bratstvoˮ Srbije, Udruženje srpsko-ruskog prijateljstva ,,Rajevski-Vronskiˮ, Fond jedinstva pravoslavnih naroda, Savez Kozaka Balkana, Udruženje veterana žandarmerije, Društvo srpsko-ruskog prijateljstva ,,Pravoslavljeˮ, Udruženje Kozaka ,,Pravoslavljeˮ iz Kruševca, Uniju boraca narodnooslobodilačkih ratova i Udruženje penzionera Aleksinac.

‒ I ove godine smo se okupili da odamo počast svim stradalim sunarodnicima, koji su izgubili život za slobodu Srbije. Pored bitke kod Deligrada i na Šumatovcu i u Gornjem Adrovcu se odigrao boj gde se branila Srbija od Turaka. U ovoj bici svoj život je izgubio ruski dobrovoljac pukovnik Nikolaj Nikolajevič Rajevski i u njegovu čast je podignuta crkva, u ovom kraju poznata kao Ruska crkva. Kao što znate, pukovnika Rajevskog je ovekovečio Lav Tolstoj u romanu ,,Ana Karenjinaˮ kroz lik Grofa Vronskog – kazao je predsednik Radičević.

On je najavio dobijanje sredstava za saniranje crkve u Gornjem Adrovcu.

‒ Ove godine, Vlada Republike Srbije odobrila je oko 12 miliona dinara, kako bi se obnovila Ruska crkva, sprečilo njeno dalje propadanje i vratio onaj stari sjaj. Na nama je ostalo da ne zaboravimo stradanja koja smo pretrpeli u prošlosti, da bi danas živeli u slobodi. Naša je dužnost i obaveza da sačuvamo od zaborava i žrtve i istoriju ove naše lepe opštine i da to prenesemo našim potomcima ‒ završio je prvi čovek opštine.

 U Gornjem Adrovcu, u tom sukobu, stradao je pored ruskih dobrovoljaca i veliki broj srpskih vojnika. Istoričar Zoran Stevanović ističe da je neosporan doprinos ruskih dobrovoljaca u Prvom srpsko-turskom ratu 1876. godine, ali da su na levoj obali Južne Morave bili pretežno srpski borci. On kaže da su na ovim položajima bile uglavnom sve srpske jedinice u kojima je bio jedan deo ruskih oficira koji su imali komandu. Naš sagovornik objašnjava da je pukovnik Rajevski došao da sredi srpsku vojsku u odstupanju i zaustavi napredovanje Turaka i tu je poginuo.

Prema istorijskim podacima kojima raspolažemo, najveće žrtve podnela je Rudnička brigada, 23 borca su poginula, a nekoliko desetina ih je nestalo. Stevanović podseća i na pisani izveštaj komandujućeg Rudničke brigade u kome stoji da su se cevi srpskih pušaka usijale od broja ispaljenih metaka, jednostavno, bile su više neupotrebljive i zbog toga su Srbi morali da se povuku na rezervne položaje.

Među borcima u Rudničkoj brigadi je bio tada poručnik Radomir Putnik, kasnije vojvoda i načelnik Glavnog generalštaba Vojske Kraljevine Srbije.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

fifteen + eighteen =