Radio Aleksinac na zvaničnom sajtu Instituta za srpski jezik SANU

Radio Aleksinac je u saradnji sa nekoliko produkcijskih kuća u prošloj godini emitovao više serijala koji su se bavili značajnim društvenim i kulturnim pojavama koje je sufinansiralo tadašnje Ministarstvo kulture i informisanja.

Preduzeće „Agro-press” d.o.o. Gredetin je tvorac emisija pod nazivom „Upoznajmo čuvare našeg nasleđa na Kosovu i Metohiji” u okviru kojih su objavljivani medijski sadržaji posvećeni kulturnom, duhovnom, materijalnom i nematerijalnom našem nasleđu na tim prostorima i ljudima koji doprinose njegovom očuvanju.

U produkciji Društva za informisanje „Al pres” iz Aleksinca rađena su dva serijala. Jedan pod nazivom „Selo bez osmeha je kao njiva bez roda”, radio emisije u čast i slavu seljaka, hranitelja nacije i o njegovim strepnjama i nadama, kao i o njegovoj duhovnoj snazi u čuvanju kulturnog nasleđa i tradicije. Drugi serijal je nosio naslov „Podsetnik o jubilejima naših velikana”, koji se sastoji od šest tematskih radio emisija o 190 godina od osnivanja Narodne biblioteke Srbije, 70 godina od osnivanja Muzeja Nikole Tesle, 190 godina od rođenja Đure Jakšića, 130 godina od rođenja Ive Andrića i Milutina Bojića i 40 godina od smrti Meše Selimovića.

Ovih dana redakciju Radio Aleksinca posebno je obradovala vest da je Institut za srpski jezik SANU na svom zvaničnom sajtu objavio jednu od emisija iz serijala „Jug sas jedan padež”, koja govori o dijalektu jugoistočne Srbije i melodijskom bogatstvu srpske poezije pisanom na njemu.

U jednoj od sedam emisija gostovala je profesorka dr Sofija Miloradović što je jedan od razloga da se emisija ovog radija nađe na sajtu ovako značajnog instituta za srpsku kulturu. Serijal je urađen u produkciji aleksinačkog udruženja „DARS”.

Ovi medijski sadržaji emitovani na talasima Radio Aleksinca, a objavljeni na pomenutom sajtu, izazvali su veliku pažnju i pozitivne komentare na društvenim mrežama, što je posebno obradovalo projektni tim koji ih je proizveo. Jedan od tih pozitivnih mišljenja dao je i Dejan Ristić, direktor Muzeja žrtava genocida i nekadašnji upravnik Narodne biblioteke Srbije, koji je napisao: „Sa uživanjem slušao radio emisiju i mnogo toga naučio. Hvala prof. dr Sofiji Miloradović, Milošu Paoviću i Vlasti Ceniću”.

Vlasta N. Cenić i Ninoslav Miljković u Metohiji

„Prva violina” ovog produkcijskog tima je, svakako, profesor Vlasta N. Cenić, književnik i medijski radnik iz Kočana kod Doljevca, koji je zajedno sa urednikom Radio Aleksinca Ninoslavom Miljkovićem scenarista svih gore pomenutih serijala. Veliki doprinos uspehu emisija dao je narator Miloš Paović, kao i njegove koleginice Jelena Radovanović i Dijana Borojević. Projektne timove su činili još i Milan Vlajić, Stefan Živković i Marko Radić.

Radio Aleksinac će u februaru reprizirati ove serijale, a očekuje se i njihovo objavljivanje na video platformi Jutjub. Zainteresovani građani CD sa ovim emisijama moći će da nabave na predstojećem Sajmu aleksinačkih lokalnih medija koji je planiran za februar u Domu omladine u Aleksincu.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

fifteen + eight =