Predstava koja doprinosi razumevanju pojma jednakosti

Zaista Aleksinac može biti ponosan. To je prvi utisak posle današnje predstave „Ljudi ovo nije Italijaˮ izvedene danas u aleksinačkom Domu kulture pred 200 gledalaca, pretežno učenika osnovnih i srednjih škola, kao i predškolaca. Komad je rađen po tekstu „Dobrodošli u Holandijuˮ, autorke Emili Perl Kingsli, koja je inače i majka deteta sa smetnjama. Glumci su deca članovi Studija glume Centra za kulturu i umetnost i njihovi drugari, mališani sa smetnjama u razvoju.

Predstava je zamišljena kao javni čas i inkluzivna radionica o razumevanju pojma jednakosti, a u timu koji realizuje ovaj projekat su Mladen Milojković iz Niša, Milan Petković, muzički saradnik, glumica Biljana Nikolić, saradnik na scenskom govoru, zatim vaspitač Ivan Popović, defektolog Teodora Dašić i Anita Milovanović, socijalni radnik.

Na aleksinačkoj sceni ovo je drugo igranje komada i za razliku od pre tri meseca kada su u publici bile pretežno odrasle osobe, sada su preovladavala deca. Utisak je da su oni prihvatili jezik predstave, bili su mirni i pažljivo pratili predstavu pitajući se šta će biti dalje, koji događaji slede.

‒ Mislim da je predstava uspela i zaista bih voleo da ona inspiriše i neke druge projekte koji bi doprineli da prihvatimo da je inkluzija normalna stvar, da je potrebna i ne bi trebalo da se oko toga pravi neka velika drama, frka. To je normalna stvar. Zato je potrebno da što više edukatora, saradnika se angažuje i da se dobije ovaj, uslovno rečeno proizvod ‒ kaže posle predstave reditelj i glumac Mladen Milojković, uz napomenu da osim Aleksinca, trenutno ni jedan grad na jugu zemlje, nema ovakvu vrstu inkluzivne radionice pre svega, a zatim i predstave.

Ovo je bio veoma uspešan projekat CKU Aleksinac pa je razumljivo što se direktorka Daliborka Stevanović u ime ove ustanove zahvaljuje na saradnji svim učesnicima i partnerima.

Partneri CKU u realizaciji ove predstave su Ustanova za decu i mlade sa smetnjama u razvoju „Hristina Markišićˮ, Centar za socijalni rad, Specijalna škola „Smeh i suzaˮ, Udruženje „Jednaki u različitostiˮ, Dnevni boravak za decu sa smetnjama i aleksinačke osnovne škole „Ljupče Nikolićˮ i „Vožd Karađorđeˮ, „Aleksinačka gimnazijaˮ, kao i Predškolska ustanova „Laneˮ.

Predstava je imala i humanitarni karakter pa je prikupljan dobrovoljni prilog za lečenje našeg malog sugrađanina Romana.

foto: Alpress

Fotografije iz predstave: Saša Gidra Marković.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

one × 5 =