Porodice nastradalih rudara traže formiranje Anketnog odbora

Advokat Bratislav Stevanović iz Niša, punomoćnik oštećenih pravnih sledbenika smrtno stradalih rudara, na današnjoj konferenciji za štampu održanoj u Aleksincu, podsetio je da su porodice odlučile da daju predlog Narodnoj skupštini Republike Srbije o formiranju Anketnog odbora za ispitivanje stanja o celokupnom rudarstvu pre prvog aprila 2022. kada se desila nezgoda u rudniku „Sokoˮ.

On je pojasnio da je u predlogu zahteva da se preispita stanje: kako se radilo, sa kojim metodama se vršio iskop uglja, da li su to bile bezbedne metode ili nebezbedne po radnike.

‒ Predlog po Ustavu Republike Srbije i u skladu sa poslovnikom Narodne skupštine Republike Srbije biće stavljen na dnevni red Skupštine, kada će svi narodni poslanici odlučivati o formiranju ovog Anketnog odbora koji će dosta pomoći u pogledu stvaranja kasnijih bezbednih uslova za rad radnika u rudniku „Soko” ‒ kaže ovaj advokat.

Advokat Stevanović je još i kazao da pokretanje ove inicijative nema za cilj da zatvori ovaj rudnik, već da se proces rada odvija u bezbednim uslovima.

‒ Nama nije cilj uopšte da zatvorimo ovaj rudnik. Nama je cilj da ovaj rudnik i dalje radi, jer ovde radi 600 radnika, koji izdržavaju porodice iz pet opština. Imamo radnike iz opština: Vranje, Alksinac, Boljevac, Sokobanja i Zaječar. Prema tome, da se i dalje radi, ali da u skladu sa Ustavom Republike Srbije, pored prava na život, svaki vlastodavac oslobodi, obezbedi pravo na bezbedan rad svakom radniku koga zaposli kod sebe – pojasnio je stavove oštećenih naš sagovornik.

Ovaj pravnik je pohvalio trenutni rada Osnovnog javnog tužilaštva u prikupljanju podataka u istrazi koju vodi.

‒ Što se tiče istrage, istraga kreće dobro. Želim da pohvalim Osnovno javno tužilaštvo u Aleksincu, koje dosta brzo radi na ovom predmetu. Prikuplja dokaze, izvodi dokazne radnje, radi stručno, kvalifikovano, stvarno su brzi. Želim zato da ih pohvalim. Mi smo dali predloge da se saslušaju svi radnici, koji su zadobili telesne povrede, njih je 20, na okolnosti šta se dešavalo pre rudarske nesreće. Da li je neko prijavljivao veću koncentraciju metana, kako su reagovali rukovodioci u ovom rudniku, šta se dešavalo kritične noći. Rudarska nesreća se desila, svi znate, na radu u trećoj smeni – kaže Stevanović.

Ranije, ovo tužilaštvo je krajem decembra odbacilo krivičnu prijavu koju je podnelo Ministarstvo rudarstva i energetike nakon nesreće u rudniku „Sokoˮ u Čitluku kod Sokobanje 1. aprila prošle godine, u kojoj je poginulo osam rudara, od kojih su šestoro iz Aleksinca. Advokati porodica oštećenih su podneli prigovor koji je Više tužilaštvo usvojilo januara ove godine.

Tada je, prema pisanju medija, Osnovnom javnom tužilaštvu u Aleksincu izdato obavezno uputstvo za dalje postupanje u predmetu.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

nineteen − 14 =