Помодарство све више узима маха у нашем друштву, па није реткост да се туђи обичаји, из потрошачке културе, „примају” и код нас. Уместо да се држе традиције, подрже српске обичаје у вези са Васкрсом као што је туцијада, овдашње институције „увозе” западне обичаје да деца офарбана јаја траже по ливади.
Канцеларија за младе је у својој објави на фејсбук страници позвала родитеље да доведу децу старости од три до седам година у понедељак, 6. маја, да од 12 часова учествују у Магичној потрази „Лов на ускршња јаја”, уз поруку „дођите и играјте се са нама”.
Да се ово организује први пут, ни по муке, али слична активност је одржана и прошле године и то пред Први мај, јер су их изгледа „виша сила” и киша омеле да то буде на Васкрс.
Додуше, можда је ово покушај да се обрадују најмлађи суграђани, али на своју руку и погрешан. Организатори су могли да се консултују са етнолозима, или затраже благослов свештенства, и организују догађај у складу са православним обичајима, а не западним зечевима. Тачно је да бојење јаја потиче из паганских времена, али је кроз туцање јаја оно добило православно-хришћанску форму.
Међутим, помодарство је „одрадило свој посао” и довело до тога да су страни обичаји појединцима лепши и занимљивији, али ипак се треба вратити оној народној „Туђе је све лепо, али своје је најлепше”.
Остаје само нада да ће се малишани овом приликом, у духу са нашом традицијом, поздрављати са Христос васкрсе, а не са Хепи Естер (Happy Easter).
Dakle, ako neko želi nešto da napiše onda treba da proveri činjenice. U odredjenom delovima Srbije odvajkada je običaj da deca čim ustanu idu da traže farbana jaja, poneki slatkiš i eventualno poklon. Meni je to baba uvek priredjivala a ja sada kao baba tu radost upriličio svojim unucima.
Jaja i pokloni su se stavljali u cveće, travu i pravili su kao gnezda od zelene deteline.