Ovo treba čuti: Aleksinac i Pomoravlje u prošlosti

Aleksinac će krajem ove sedmice biti domaćin još jednog značajnog okupljanja istoričara na kome će se govoriti o bogatoj istoriji ovog kraja. U petak, 3. septembra, u aleksinačkom Domu kulture sa početkom u 11 sati biće održan naučni skup pod nazivom „Aleksinac i Pomoravlje u prošlosti”.

Učesnici će svoje radove prezentovati u okviru četiri panela koji će trajati do 17 časova. Na ovom jednodnevnom skupu svoje radove pored ostalih prezentovaće dr Čedomir Antić, profesori dr Suzana Rajić, Danko Leovac, Slaviša Nedeljković, Miloš Jagodić, Vladimir Krivošejev i Danijela Popović Nikolić.

Učesnici aleksinačkog skupa su i doktori nauka, docent Miloš Šešum, Miroslav Radivojević, Željko Mladenović i Nedeljko Bogdanović, kao i magistri Nebojša Đokić, Aleksandar Savić, Žarko Ilić i Predrag Ilić. Svoje radove imaće i poznati aleksinački profesor istorije Zoran Stevanović i profesorka Aleksinačke gimnazije Svetlana Đurđević.

Kao autori ili koautori pojaviće se i Đorđe S. Petković, Siniša Golubović, Milan Petrović, Aleksandar Dinčić,  Aleksandar Nikezić i Ninoslav Stanojlović.

Radovi su pretežno posvećeni događajima koji su se dešavali na području naše opštine i okoline i odnose se na celokupan društveni i privredni život. Aleksinački istoričar Zoran Stevanović obradio je dve teme – „Stanovništvo i privreda Aleksinačkog i Moravskog sreza od 1918. do 1941. godine” i „Osnovno školstvo u Moravskom srezu između dva rata”.

− Naše područje je za sreću ili nesreću, mesto gde su se odigravali mnogi događaji značajni ne samo za naše područje nego za čitav srpski narod, za srpsku državu, da bismo maltene mogli svake godine  da održavamo naučne skupove. Naravno to nismo u mogućnosti, ali evo planiramo da svakih pet godina održavamo takve skupove sa novim temama. Pa ja pozivam sve ljubitelje istorije da u petak od jedanaest časova u Velikoj sali Doma kulture sve do 17 časova kroz četiri panela prate mnoga nova saznanja, mnoge teme iz istorije ovog kraja, našeg područja. Od pre svega eminentnih stručnjaka iz Beograda i Niša sa Filozofskog fakulteta, ali i odavde nas nekolicine koji se bavimo zavičajnom istorijom − kaže profesor Stevanović.

Organizori ovog naučnog skupa su Filozovski fakultet u Beogradu i Centar za kulturu i umetnost Aleksinac, pod pokroviteljstvom Opštine Aleksinac. Prezentovani radovi biće objavljenu u zborniku čiji završetak štampanja se očekuje sredinom septembra.

Zainteresovani ljubitelji istorije mogu da prisustvuju izlaganjima.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

nine + five =