O prigovorima pacijenata i zdravstvenom stanju građana

Prava pacijenata u aleksinačkim zdravstvenim ustanova se retko krše. To bi se moglo zaključiti na osnovu polugodišnjeg izveštaja Savetnika pacijenata koji se danas našao na sednici Saveta za zdravlje opštine Aleksinac.

Savet je još razmatrao i stanje u našim školskim ustanovama kada je u pitanju dostupnost vode i kanalizacije, kao i Analizu zdravstvenog stanja stanovništva opštine Aleksinac za 2021. godinu koju je izradio Institut za javno zdravlje Niš.

U Izveštaju Savetnika pacijenata stoji da je u periodu od 1. januara do 30. juna ove godine podneto četiri prigovora od strane pacijenata, tri na rad Doma zdravlja i jedan se odnosio na Opštu bolnicu. Nakon sprovedene procedure utvrđeno je da je jedan bio osnovan, a tri neosnovana. Opravdana žalba se odnosila na odbijanje doktorke da pruži stomatološku uslugu, odnosno pomoć maloletnom licu koje se žalilo na jake bolove i došlo u pratnji roditelja. Ona je od strane direktora ustanove upozorena „o postojanju razloga za otkaz ugovora, to jest nesavesnog izvršavanja radne obaveze”.

U istom periodu prema usvojenom Izveštaju od članova Saveta, Savetnik je pacijentima u pet slučajeva dao pravne preporuke u vezi sa pravima građana kada je u pitanju njihova zdravstvena zaštita.

Savet je razmatrio i usvojio Izveštaj Javno komunalnog preduzeća „Vodovod i kanalizacija”  i Odeljenja za opštu upravu i društvenu delatnost o stanju u obrazovnim ustanova na teritoriji naše opštine kada je u pitanju pijaća voda i kanalizacija. U okviru 13 škola radi 66 odeljenja, u kojima se 50 odsto voda dobija iz graskog i isto toliko se snabdeva iz seoskih vodovoda. Sva voda u ovim objektima nije za piće, pa se u 12 slučajeva ona koristi kao tehnička. U pet objekata nema ni sanitarije. Po pomenutom Izveštaju voda iz Vodosistema Bovansko jezero je dostupna u Aleksincu i u još 25 naselja u našoj opštini.   

Kada je u pitanju zdravstveno stanje naših sugrađana brojke su uglavnom zabrinjavajuće. U 2021. godini umrle su 1.132 osobe, a rodila se svega 361 beba. Ako se uzme u obzir da nas je bilo te godine 45.824 onda sa stopom nataliteta od 7,9 imamo veliki razlog da se zabrinemo. Stopa nataliteta je 2018. godine u Evropskoj uniji bila 9,7, u Srbiji 9,2 , a u Turskoj 15,3 odsto. Stopa nataliteta ispod 12 odsto smatra se nepovoljnom.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

2 × 1 =