Na edukativnom skupu i o uspesima aleksinačkih lekara

Edukativni skup koji je održan juče u sali hotela Bosforus bio je posvećen lečenju pacijenata od retke bolesti, Hanterovog sindroma. Aleksinački medicinski radnici su bili prvi koji su van Beograda davali terapiju dečaku obolelom od ove bolesti. Tu dobru praksu na ovom skupu stručnjaka prezentovali su stručnjaci iz Beograda, uz čiju pomoć su aleksinčani ovladali pomenutom terapijom, kao i njihove kolege iz Niša i Aleksinca.

Retke bolesti su po definiciji bolesti gde oboljeva jedna u dve hiljade ili više osoba, odnosno, to je relativno mali broj pacijenata u odnos na ostale klasične bolesti koje su poznate.

Ovo je metabolički poremećej gde je u Srbiji konkretno zabeleženo da ima sedam pacijenata, a jedan od tih pacijenata se leči i u Opštoj bolnici Aleksinac od 2017. godine. On je prvi pacijent koji je od ove bolesti lečen van Beograda.

− Imali smo tu nesreću da iz opštne Aleksinac bude jedno dete koje je bolesno, ali smo eto uspeli da sticajem okolnosti mi budemo prva bolnica koja je prihvatila lečenje. Nama je zapravo ponuđena saradnja od strane Univerziteske dečje klinike u Beogradu i profesora Gorana Čuturila koji je glavni inicijator ove ideje i nama je zaista laskalo da smo dobili takvu odgovornost. Sa druge strane imali smo strahove da li ćemo moći i u tehničkom smislu i pre svega u stručnom smislu da odgovorimo potrebama, jer je to retka bolest, veoma specifična lečenje kompleksno, veoma skupo, ima dosta komplikacija. Mi smo uspeli da uz intenzine edukacije od strane kolega iz Beograda, pre svega profesora Gorana Čuturila i edukaciju lekara i edukaciju sestara jer to mora da radi čitav tim, ne može jedan čovek − rekao je primarijus doktor Goran Vidić, direktor Opšte bolnice Aleksinac.

Kako se čulo na ovom skupu, u aleksinačkoj bolnici su uspeli da četiri pune godine leče Marka i uspeli su da ga uvedu u punoletstvo. Naravno, imao je i kontrole po potrebi na 3-4meseca u Beogradu, po potrebi i ranije, ali ono što je jako važno da su i Marko i porodica dobili mnogo veći komfor životni i prestala je potreba da  svake nedelje jednom idu u Beograd. To je maltretiranje i za zdravog čoveka, a pogotovo kada neko ima takvu bolest kao što je Hanterov sindrom.

Na ovom skupu koji je okupio tridesetak lekara, o Hanterovom sindromu, kako ga dijagnostikovati i kako se odvija lečenje pacijenata koji boluju od njega govorili su pored doktora Vidića i prof dr Goran Čuturilo sa Odseka za medicinsku genetiku Univerzitetske dečje klinike u Tiršovoj, doktorka Snežana Crljenica, načelnica odeljenja pedijatrije u Aleksincu i docent doktor Tatjana Stanković sa Klinike za dečje interne bolestu UKC Niš, gde se odskora leči pacijent sa ovom bolešću.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

one × five =