Korona odredila protokol

U Aleksincu je danas obeležena 22. godišnjica od početka bombardovanja na Saveznu Republiku Jugoslaviju, ali zbog aktuelne epidemije korona virusa i zabrane javnih okupljanja ove godine izostala je komemoracija i centralna ceremonija obeležavanja.

Ovaj datum obeležen je samo polaganjem cveća na spomenik NATO žrtvama u ulici Dušana Trivunca. Cveće su položile delegacije lokalne samouprave, Unije boraca narodnooslobodilačkih ratova, Udruženja penzionera i Udruženja rezervnih vojnih starešina. Zbog trenutne epidemiološke situacije na spomeniku NATO žrtvama izostalo je cveće članova porodica stradalih.

 

Nakon polaganja venaca u Aleksincu, delegacija Udruženja boraca obišla je i spomenik u Gornjem Adrovcu civilima koje su Bugarski okupatori streljali februara i marta 1917. Streljanje je izvršeno kao odmazda za Toplički ustanak, a streljani su stanovnici Gornjeg Adrovca, Gredetina i Donjeg Suhotna. 

Obeležavanje današnjeg datuma završeno je u Donjoj Peščanici polaganjem venaca ispred spomen-ploče na Domu kulture poginulog vojnika Bojana Cvetanovića, koji je stradao 1999. godine u blizini Uroševca za vreme služenja redovnog vojnog roka.

Po svemu sudeći, ove godine veće okupljanja neće biti ni 5. aprila, koji se obeležava kao Dan sećanja na nevine žrtve Aleksinca.

Inače, na današnji dan 24. marta 1999. u 20:20 sirene za vazdušnu opasnost oglasile su početak bombardovanje koje je trajalo 78 dana. Tokom ove agresije Aleksinac je dobio epitet „srpske Hirošime”. Grad je zasut bombama nekoliko puta, a živote je izgubilo 24 Aleksinčana.

Najteže bombardovanje grad je pretrpeo 5. aprila, kada je u 21:35 gađan civilni deo grada. Tada je poginulo 11, a povređeno 50 građana. Naneta je i ogromna materijalna šteta, srušeno je 35 porodičnih kuća i 125 stanova. Autobuska stanica, konfekcija „Morava”, „Betonjerka”, zgrada Doma zdravlja i Hitne pomoći, samo su neki od uništenih javnih objekata.

Aleksinac je ponovo bio meta u noći između 27. i 28. maja. U bombardovanju Novog naselja stradalo je troje ljudi.U sukobima na Kosovu, tokom agresije 99. život je izgubilo šestoro vojnika i policajaca iz opštine Aleksinac.

 Predstavnici NATO-a u Briselu su bombardovanje Aleksinca 5. aprila svetskoj javnosti predstavili kao „tehničku grešku”, pravdajući se da je meta bila kasarna nadomak centra grada.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

17 + eighteen =