Код климатских промена кућним љубимцима теже него људима

Екстремне промене времена које смо имали у овој години утицале су на исхрану, животну средину, физичко здравље и ментално стање животиња. У таквим случајевима, како се могло наћи на разним стручним објавама, животиње могу сасвим да се промене у понашању, па и да њихово здравствено стање постане ургентно. Власници кућних љубимаца морају да буду свесни тога и да обрате пажњу убудуће код таквих климатских промена, које су из године у годину све присутније.

Високе температуре и инсекти, којих је овог лета било напретек, могу да представљају проблем за кућне љубимце, али и за њихове власнике. Зато ветеринарске службе најчешће препоручују неколико превентивних мера, као што су: обезбеђивање довољно свеже воде и хладовине, не остављати животињу у затвореном ауту, прилагодити шетње и друге летње активности, редовна заштита од инсеката и паразита, као и обраћање пажње на симптоме топлотног удара.

Да ћемо протекло лето памтити по високим температурама, у изјави за наш медиј се слаже и дипломирани ветеринар др Марко Златановић, из алексиначке ветринарске амбуланте за кућне љубимце „Др Бели вет”, који каже да ми, људи, који генерално имамо знојне жлезде и који се на тај начин и расхлађујемо, буквално смо једва преживљавали уз помоћ клима и сличних уређаја, а онда можемо замислити како је било животињама.

− За разлику од нас људи, наши кућни љубимци, конкретно причам о псима и мачкама, који немају те знојне жлезде, имали су велики проблем да се расхлађају. Проблеми са којима сам се ја сусретао јесу топлотни удари и сунчанице код паса и мачака. Генерално су на првом удару били пси брахицефаличне расе (булдог, мопс, боксер прим. аутора); то су пси који имају мало краћу њушку и која им отежава дисање. Један од начина како се пси и мачке расхлађују јесте дахтањем и убрзаним дисањем и на тај начин расхлађују организам. Како је код ових брахицефаличних раса њушка кратка или је и немају, они су у проблему што се тиче високих температура − објашњава овај стручњак и додаје да је то само једна од ствари са којима се сусретао овог лета.

Илустрација (Designed by Freepik)

Друга ствар, на коју др Златановић генерално указује власницима, јесте да су раније била јасно дефинисана сва четири годишња доба.

− Поред овога што сам рекао да је било проблема током лета, чести су проблеми са лињањем. Власници у принципу и знају да се кућни љубимци лињају на пролеће и на јесен, што и јесте случај. Али, нажалост, због ових климатских промена лињање може да буде буквално изостало или касније да се јави, што касније може да проузрокује неке од конкретно дерматолошких проблема – упозорава наш саговорник.

Још једна ствар која је занимљива и коју је овај ветеринар приметио задњих годину, годину и по дана, јесте чешћи улазак куја у терање, односно циклус парења.

− Мачке буквално на сваких месец и по, два, последњих годину и по дана улазе у терање, што сматрам да је проблем услед ових климатских проблема. То су неки проблеми са којима се сусрећу наши кућни љубимци − појашњава др Златановић.

Он упозорава још на један проблем везан за инсекте и паразите који може да има последице за кућне љубимце.

− Дужи период тих топлих и сувих дана проузрокује да пси и мачке буду подложнији разним алергенима. Поред тога, приметили смо да су инсекти изузетно, тако да кажем, нападни били и овог лета. У првом реду то су комарци, муве и буве. Зашто сам споменуо комарце и муве? То су вектори, носиоци две паразитске болести, болести срчаног црва који преноси комарац и очног црва која је често заступљена код нас, као и велики проблем са бувама, које су такође преносиоци разних болести − завршава своју причу на ову тему наш саговорник.

Из свега наведеног може се закључити да себе и наше кућне љубимце морамо припремити за климатске промене, како бисмо их спремно дочекали и прилагодили се, а све у циљу здравља наших животиња о којима бринемо.

Постави одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

four + 6 =