Kada gori pored Morave dopire i do Aleksinca

Nakon uspostavljanja organizovanog prikupljanja i odvoženja smeća, na području cele opštine smanjen je broj divljih deponija. Tu su i periodične akcije njihovog uklanjanja finansirane iz opštinskog budžeta. I pored toga njihov broj je još uvek veliki i predstavljaju opasnost po životnu i čovekovu sredinu. Stručnjaci kažu da su divlje deponije „Ekološke tempirane bombe”.

Paljenje ili samozapaljivanje takvih smetlišta su prava opasnost, ne samo za okolinu deponije već i šire. Juče, sa terase naše redakcije smo zabeležili takav jedan ekološki incident i u prvom mahu izgledalo je da se on desio na području grada. Međutim, radilo se o požaru na deponiji u Donjem Adrovcu, koja je smeštena na obodu prostora gde je skladištena šljaka iz tamošnje separacije uglja. Ovaj prizor ukazuje da je ugroženo područje znatno veće od atara jednog sela.

Naš sagovornik Vladimir Nikodijević, stručni saradnik za ekologiju i zaštitu životne sredine u Opštinskoj upravi, objašnjava specifičnost moravske doline.

Ovaj stručnjak kaže da se sagorevanjem otpada na deponijama stvaraju gasovi iz grupe dioksina koji su otrovni, mutageni i kancerogeni. Nastaju sagorevanjem te mešavine organskih materijala, plastike, tekstila i sličnih stvari.

− Vrlo su opasni, kako za neku bližu okolinu tako i za dalju s obzirom da se na velikim udaljenostima prenose. Kod nas je karakteristično da dolinom Morave duva severozapadni vetar, da su naselja u nizu samim tim su i divlje deponije u nizu, Često u toku leta dolazi do paljenja požara na više lokacija istovremeno gde se dim provlači kroz celu moravsku kotlinu od Vitkovca ka Tešici i Velikom Drenovcu i praktično prelazi preko svih naseljenih mesta koja se nalaze na tom pravcu − objašnjava Nikodijević.

On smatra da je uticaj ovih požara na životnu sredinu značajan, s obzirom na stanje naše privrede i drugih nekih faktora koji utiču na zagađenost vazduha.

− U letnjem periodu to je svakako najznačajniji faktor za zagađivanje vazduha na našoj teritoriji – konstatuje Nikodijević naglašavajući da u zimskom periodu na kvalitet vazduha presudan uticaj imaju individualna ložišta na čvrsta goriva, odnosno grejna tela.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

9 − three =