Hoće le voće biti skupo ove godine?

Po svakoj prilici, ovako lepo vreme krajem februara i početkom marta neće se dobro odraziti na ovogodišnji prinos ranog voća. Trenutna situacija je za poljoprivredne proizvoćače poprilično uznemitujuća obzirom da su sve voćne kulture, izuzev loze na nekim lokalitetima, izašle iz faze mirovanja i krenule u vegetaciju.

− Situacija sa voćnim kulturama je šarenolika. Konkretno kajsija je ušla u fazu cvetanja sa nekih 5 do 10 procenata otvorenih cvetova. Međutim, situacija je tu loša, jer je na većini lokaliteta kajsija poprilično podlegla mrazevima i to u onim intervalima oko Sretenja kada je temperatura išla i do -15. Pored kajsije stradale su rane sorte breskve i nektarine − objašnjava Dušan Stojanović, savetodavac u Poljoprivredno savetodavnoj i stručnoj službi Niš.

Kada je reč o ostalim voćnim vrstama, višnja je već u fazi pucanja pupoljka, šljiva je tu negde u fazi bubrenja, a jabuka i kruška su u fazi neposrednog pucanja lisnih pupoljaka. Vegetacija je u odnosu na prošlu godinu poranila za dve do tri nedelje i uzimajući u obzir neke višegodišnje proseke, mogu se očekivati rani prolećni mrazevi koji mogu da nanesu štetu pošto su voćne vrste izašle iz mirovanja.

− Ono što mi možemo da uradimo, to jest poljoprivredni proizvođači, je da prilikom takozvanog plavog prskanja ili ti prvog zimskog-prolećnog prskanja ne rade klasičnim tretman bakrom i mineralnim uljem, već da u ovim trenucima primene kombinaciju sumpora i kreča, naravno u istim količinama tečnosti kao što rade sa bakrom i uljem. Ovde je razlika da će da se ide u nekim koncentracijama od jedan do dva procenata kvašljivog sumpora i isto toliko hidratisanog kreča. Naravno kod voćnih vrsta koje su već kod pri pucanju pupoljaka ići će se sa manjom koncentracijom, znači sa jednoprocentnim rastvorom. Ovu kombinaciju treba ponoviti, jer će imati efekat usporavanja vegetacije, a u ovim trenutcima je to jako bitno − savetuje Stojanović.

Takođe, velike oscilacije u temperaturi, koje na nekom dnevnom nivou idu čak i do 20 stepeni, a u toku noći padaju  i ispod nule, uzrokovale su i pucanje kore stabla na većini voćnih kultura. Kombinacija sumpora i kreča imaće efekat i da na neki način zacelete rane i da se u novu vegetaciju uđebez tih stvari koje mogu da nanesu problem što se tiče same zaštite.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

10 − 10 =