Epidemiolog Branislav Tiodorović o epidemiji i četvrtoj vakcini

Kovid-19 odavno više nije bauk, ali i dalje je u epidemijskom smislu izazov. Na to ukazuju varirajući rezultati testiranja pacijenata koji se obraćaju aleksinačkim zdravstvenim ustanovama. Juče, u nedelju testirano je 27 pacijenata i među njima je bila samo jedna novoobolela osoba.

U subotu, prvog dana vikenda, sasvim drugačija situacija. Uzet je 71 uzorak i u 8 slučajeva je otkriveno prisustvo virusa korona.

Branislav Tiodorović srpski epidemiolog, bivši direktor Instituta za javno zdravlje u Nišu i član Kriznog štaba Vlade Republike Srbije tokom pandemije kovida-19, upitan da prokomentariše činjenicu da na nanših oko 45.000 stanovnika u opštini Aleksinac, prosečno dnevno novooboli od dve do četiri osobe, zavisno od perioda, kaže da  je to kontrolisana situacija.

dr Branislav Tiodorović

− Treba biti oprezan, ali nikako nema razloga ili opravdanja za bilo kakvu vrstu panike ili stvaranja nesigurnosti. U svakom slučaju, može se reći da se ta situacija može kontrolisati i vodi prema smirivanju − kaže ovaj epidemiolog.

Ipak se na republičkom nivou taj broj novootkrivenih, pozitivnih, kreće između 600 do 900. Profesor dr Tiodorović kaže da nažalost umire još ljudi.

− Za mene je jedan mnogo, a kamoli troje, četvoro ili osmoro. Tako da mislim da taj deo moramo posebno da pratimo. Posebno pratimo osobe sa komorbitetom, starije osobe jer oni umiru najviše i to je ono što nas očekuje i u narednom periodu. Mi ćemo imati problem sa post-kovidom. Već ga imamo. Znači, sa posledicama kod osoba koje su bile, bilo ambulantno ili hospitalno lečene. S tim što su mnogo više oni koji su hospitalno lečeni u situaciji da imaju post-kovid i to je vrlo važno da svi lekari, bilo na kom nivou, ne samo infektolozi, pulmolozi, imunolozi, nego ostali, prate post-kovid. To nas očekuje i u narednim godinama, nažalost − upozorava ovaj stručnjak.

Dr Tiodorović je u penziji, ali njegovo znanje sticano pored ostalog i na Pasterovom institutu u Parizu gde je boravio tokom pripreme doktorata, oko tri godine, je veoma dragoceno u ovakvim situacijama. Zato je zanimljivo njegovo mišljenje u vezi četvrte doze vakcine i ko je treba primiti.

− U svakom slučaju, starije osobe, hronični i teški bolesnici sa komorbitetom, ali i mladi ljudi koji imaju komorbitet, trebalo bi da prime tu četvrtu dozu. Najmanje treba da je prošlo od prethodne, treće doze, tri meseca − kaže dr Tiodorović.

Očito da kovid 19 nije ono što je bio na početku epidemije, ali zahteva oprez i praćenje situacije, uz adekvatnu zaštitu najugroženijih.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

eleven − 7 =