Овогодишњи одмор у грчком Лутракију, могао је да понуди доста тога. Поред лепог, бистрог мора и (све време присутног) ветра, приступачних цена, били смо у прилици да видимо нешто веома значајно. Нешто, не толико далеко од мора, али сеже у далеку историју.
Чињеница да се налазимо на мање од 20 километара од Античког Коринта (града старог више миленијума) била је више него довољан повод да се упутимо ка једном од (некада) најзначајних градова Старе Грчке.
Убрзо по напуштању Лутракија, стиже се до Западног потапајућег моста на Коринтском каналу. Наравно да смо застали и издвојили неколико минута за разгледање овог архитектонског подвига из 19. века. Канал је некада био од великог значаја за транспорт, јер је вишеструко скратио дистанцу између Јонског и Егејског мора – дуг је читавих 6 километара. Данас, канал углавном служи у туристичке сврхе. И да, веома је фотогеничан.

Након получасовне вожње, стижемо до нашег крајњег одредишта – Старог Коринта и Археолошког музеја, у склопу овог комплекса. Сигурно најпознатија грађевина Античког Коринта је Храм грчког бога Аполона. И да, ово здање које датира из око 550. године пре нове ере, је прави ,,Мали Акропољ“.

Тик уз Аполонов храм, налазе се остаци агоре Римског Коринта. Настављамо даље, свуда око нас су остаци, експонати и стубови, са својим капителима (главама). Капител је, иначе, онај најпрепознатљивији део стуба, декоративно обрађен, који нам може открити којој култури или стилу исти припада.
Стижемо и до Археолошког музеја, који чува бројне статуе и скулптуре урезане у мермеру, које су једноставно феноменалне. Оваква дела су једноставно ванвременска. Прецизност, умеће и стил стваралаца из периода пре наше ере остављају без даха готово сваког посетиоца.

Иначе, као и сви значајни градови свог доба, Древни Коринт има бурну историју. Град су неретко потресали разорни земљотреси, кроз сва његова раздобља. Изутек нису били не периоду под римском, византијском, отоманском, па ни грчком влашћу.
Током Грчког рата за независност, град је разорен од стране османске војске. Након стицања независности, Коринт је предложен за престоницу Грчке, али је одлука ипак пала на тада мању и мање значајну – Атину. Средином 19. века, град је погодио катастрофални земљотрес. Нови Коринт, изграђен је на 3 километра од Старог града.
Напослетку, ваља истаћи да детаљну и неометану посету оваквом културно-уметничком локалитету, дугујемо раном буђењу. И поред високих дневних температура, оваква места (готово по правилу) највећи број посетилаца обилази у послеподневним сатима.
Текст и фото: Марко Радић






