Doprinos Aleksinca u očuvanju srpskog jezika

Danas se obeležava Međunarodni dan maternjeg jezika. Organizacija Unesko je još pre nekoliko godina predvidela da će do kraja 21. veka više od pola svetskih jezika, kojih ukupno ima oko 7000, potpuno nestati iz upotrebe.

Imajući u vidu da je jezik jedan od najmoćnijih instrumenata očuvanja i razvoja materijalnog i nematerijalnog nasleđa, veoma je bitno da jedan narod i zajednica sačuvaju svoj jezik.

Aleksinačka sredina može se pohvaliti aktivnostima koje doprinose jačanju svesti o značaju očuvanja maternjeg jezika, književnog, standardnog, ali i dijalekta. U prošloj godini u ovdašnjim ustanovama predstavljene su tri publikacije, koje se bave ovom temom. To su dopunjeno izdanje knjige „Govor Aleksinačkog Pomoravlja” autora dr Nedeljka Bogdanovića, koji je koautor i „Rečnika Aleksinačkog Pomoravlja”, kao i „Aleksinački jezički poučnik” profesorke Maje Radoman Cvetićanin.

U našem gradu se već nekoliko godina održavaju „Dani Tihomira Đorđevića”, koji imaju za cilj očuvanje kulturnog nasleđa, pa i jezičkog. Na prošlogodišnjoj manifestaciji pojavilo se i nekoliko vrsnih poznavalaca jezika, koji su u svojim porukama jasno istakli značaj očuvanja srpskog jezika za opstanak našeg naroda. Tada je dr Sreto Tanasić, predsednik Odbora za standardizaciju srpskog jezika, napomenuo da jezik predstavlja zlatni prsten koji okuplja ceo srpski narod.

Profesor dr Slobodan Remetić, direktor Instituta za srpski jezik Srpske akademije i umetnosti, je poručio da je jezik jedan od kamena temeljca, nosioca nacionalnog suveriniteta i kontinuiteta. Po njegovom mišljenju, još, u jeziku su svedoci naše prošlosti, našeg inentiteta i po njemu smo svoji.

Inače, Međunarodni dan jezika ustanovljen je 21. februara 1999. godine od strane generalne skupštine Uneska u cilju promovisanja jezičke kulture i različitosti, kao i multilingvizma (višejezičnosti). Ovaj dan se obeležava kao sećanje na studente koji su 21. februara 1952. godine ubijeni u Daki u Istočnom Pakistanu, danas Bangladešu, jer su protestovali zbog toga što njihov maternji jezik nije proglašen za zvanični.

Trenutno se u svetu govori više od sedam hiljada jezika. U Srbiji, u službenoj upotrebi je srpski i još 14 jezika nacionalnih manjina.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

five × five =