Домети Дигиталног хербаријума: Ученици се друже и уче о биљкама

Библиотека „Вук Караџић” најавила је од октобра нови наградни конкурс „Дигитални хербаријум нашег завичаја” који већ постаје традиционалан и нашао пуноправно место, како у календару догађаја ове установе, па је тако заживео у скоро свим алексиначким основним и средњим школама.

Аутор пројекта, руководилац Завичајног одељења библиотеке Александра Милошевић каже да је „Дигитални хербаријум нашег завичаја” кренуо у време када је владала пандемија короне и да је од тада, па до данас, учињен велики позитивни помак. Повећао се број учесника и професора који учествују.

− Можемо се похвалити да су се све школе одазвале на наградном конкурсу. Ученици су заинтересовани да фотографишу биље, да изучавају биље, да описују, да праве презентације, да се више друже тако да су се и ови излети, које организујемо, показали као добра пракса за међусобно дружење наших ученика са целе територије општине Алексинац, из свих школа. Спојили смо лепо и корисно, да прошире знање о живом свету, о биљкама, о екологији, а да се притом међусобно друже, упознају и размењују знања и вештине − каже наша саговорница.

Библиотека је успешног партнера нашла у члановима Актива биолога општине Алексинац са којима сарађује на овом пројекту. У разговору за наш медиј, председница актива, професорка биологије Барбара Николић каже да овакви пројекти доприносе квалитету наставе, помажу деци да бораве у природи, да се баве неким самосталним истраживачким радом, да вежбају своје дигиталне компетенције и да се друже.

− Деца све више и више имају интересовања ка боравку у природи у смислу упознавња са биљним светом своје околине. Воле да фотографишу. То су нове генерације, воле да раде са мобилним телефонима. Свиђа им се да праве презентације. Свиђају им се излети и упознају другаре из других основних и средњих школа − истиче ова професорка.

Уредник програма у Библиотеци Синиша Голубовић каже да се ова акција апсолутно уклапа у један тренд који је тренутно присутан у свету, а то је тренд зелених библиотека.

− Уједињене Нације су у оквиру Агенде 2030 запланирале да се сви јавни простори у којима се крећу људи, а ту спадају и библиотеке, културни центри, генерално сви јавни простори, што више оплемене биљем. Да ти простори постану зелени простори и оваква једна активност управо иде ка том смеру, да наша деца заволе изучавање биљног света, да просто знају да рукују са биљкама, да их гаје, препознају и да уједно сами, можда у својој средини, раде на развијању таквих зелених простора − додаје наш саговорник.

Ово није једина едукативно-наградна акција коју спроводи Библиотека „Вук Караџић”, а да је намењена ученицима основних и средњих школа. Ту су и „Знаменити Алексинчани и Алексинчанке”, са темама из локалне историје.

 

Постави одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

6 − 3 =