Dani jagode po 14. put: Za jagodare godina bolja od prethodne

Iako je u početku bilo neizvesno kako će se kriza izazvana koronavirusom, ali i hladno proleće odraziti na jagodarsku proizvodnju, nema dileme da će rezultati ipak biti dobri. Proizvođači kažu da su zadovoljni rodom i cenom, ali i da sa plasmanom nema problema. Kao i ranijih godina, jagode proizvedene u zasadima aleksinačkih i kruševačkih sela na vreme stižu u Rusiju, a ove godine cena za kilogram kreće se od 140 do 200 dinara.

‒ Kvalitet je dobar, tako da ima potražnje – kaže nam Bratislav Arsenijević, jagodar iz kruševačkog sela Belasica, koji se proizvodnjom jagode bavi više od decenije.

‒ Tokom kišnih dana cena je bila nešto niža, ali sada se već normalizuje. Jagode za rusko tržište prodajem po ceni od 150 do 160 dinara – kaže nam ovaj proizvođač, koji jagodu gaji na 1,2 hektara, dok se u njegovom selu proizvodnja jagoda odvija na oko 50 hektara. 

Jedan od najuspešnijih jagodara u gredetinskom ataru Miloš Novković kaže da je posebno zadovoljan rodom u plastenicima, gde je započeo hidroponsku proizvodnju, tačnije uzgoj jagode u kontrolisanim uslovima.

‒ Mogu da kažem da sam prezadovoljan. Dosta sam kasnio sa sadnjom, ali je i više nego uspešan rod, s obzirom i da jagode nisam ničim, nijednom tretirao. Čini mi se da je jagoda ukusnija i lepša, tako da ću verovatno nastaviti i proširiti ovu proizvodnju – kaže Novković. 

Pored roda, zadovoljan je i potražnjom, jedino bi, smatra, cena na domaćem tržištu mogla biti veća, od sadašnjih 80 dinara, koliko hladnjačari plaćaju za zengu zenganu. Ipak kada sumira dosadašnje rezultate, ovaj jagodar kaže da sve ide po planu i da se godina može smatrati i boljom od prethodne.

Ovogodišnji „Dani jagode” u Gredetinu bili su nešto skromniji od prethodnih, kada je reč o broju proizvođača i posetilaca. Organizatori kažu da, i pored toga što se situacija sa koronom smiruje, nisu smeli da rizikuju okupljanjem većeg broja ljudi. Na pet štandova, koliko je i bilo izlagača iz Gredetina, Belasice i Velikog Šiljegovca, našlo se nekoliko sorti jagoda: roksana, kvin eliza, alba, sibila, aprika i industrijska zenga zengana.

Kada je reč o poslednjoj sorti, koju domaćice i najčešće koriste za slatko, džem i slične domaće proizvode, jagodari poručuju da je sada pravi trenutak za kupovinu, jer je potražnja velika, a rod već prolazi.

Manifestaciju „Dani jagoda”, koju organizuje Udruženje „Jagoda” iz Gredetina i ove godine podržala je lokalna samouprava. Skupu u porti gredetinske crkve prisustvovali su, pored ostalih, predsednik opštine Nenad Stanković, njegov zamenik Čedomir Rakić, načelnik Opštinske uprave Dejan Milošević, načelnica Tašana Jevtić, direktorka CKU Maja Radoman Cvetićanin i direktorka SRCA Milena Maksimović.

Dani jagode

 

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

16 − nine =