Dan primirja obeležava se i u Aleksincu

Sutra je 11. novembar, državni praznik, inače Dan primirja u Velikom ratu. Na ovaj datum nismo uvek previše obraćali pažnju sve do 2012. godine kada je i zvanično počeo da se proslavlja. Pre toga od 2005. godine ovaj datum se obeležavao kao obavezan školski čas u sim osnovnim i srednjim školama u Srbiji.

U mnogim zemljama širom sveta ovaj dan je praznik, a 11.11. u 11 sati uz specijalnu vagonu maršala Ferdinanda Foša u šumi Kompijenu  u Francuskoj sile antante i Nemačke okončale su sukob potpisivanjem primirja kojim je predviđen prekid neprijateljstava povlačenje nemačkih trupa uz očuvanje infrastrukture, razmena zarobljenika, uništavanje nemačkih ratnih brodova i podmornica i ratna reparacija.

− Prvi svetski rat zvanično je okončan 28. juna 1919. godine mirom. Kod nas je važno da i mi slavimo 11. novembar, jer time stajemo u red zemalja koje su se zvanično borile za slobodu i bolju budućnost. Vežno je jer je u Srbiji Veliki svetski rat okončan beogradskim primirjem potpisanim dva dana kasnije, tačnije 13. novembra 1918. godine, a potpisali su ga Srbija i nova država Mađarska nastala posle raspada austrougarskog carstva koja je morala da se povuče iz Banata, Bačke i Baranje da bi ovo primirje bilo potpisano, a koje je ista država tražila još 7. novmbra − objasnio je Mića Milojević, sekretar Udruženja boraca.

Postoje, za sada, neformalni predlozi da se ovaj praznik zove Dan pobede, i ne bilo kakve pobede, već Dan veličanstvene pobede, jer veliki rat je Srbiju koštao 1,4 miliona poginulih, umrlih ili ubijenih ljudi. Tim povodom 11. novembra u 11 sati na Starom groblju u Aleksincu kod spomenkosturnice gde su sahrnjeni umrli u Prvom svetskom ratu održaće se komemorativni skup. Službu će vršiti sveštnstvo hrama Svetog Nikole u Aleksincu, a cveće će položiti delegacije Opštine Aleksinac, Udruženja boraca narodnooslobodilačkog rata i druge patriotske organizacije. Skup organizuje Odbor za negovanje tradicije i obeležavanje značajnih istorijski datuma opštine Aleksinac.

Svojevrstan vid obeležavanjaovog praznika je nošenje amblema, tačnije cveta natalijine ramonde, feniks cveta koji i onda kada uvene kada ga posipete on nikne kao iz pepela.

Naslovna fotografija iz arhive.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

eight − two =