Svake godine, drugog aprila i plavom bojom, obeležava se Svetski dan osoba sa autizmom. Tim povodom, u ovdašnjoj Osnovnoj školi za učenike sa smetnjama u razvoju „Smeh i suza” održano je predavanje „Dan i noć autizma”.
Današnji predavači bili su Milena Džipković, diplomirani defektolog-oligofrenolog sa trideset godina radnog staža u ovoj školi i Snežana Stanojević, majka učenika prvog razreda ove obrazovne ustanove.
Prisutni su se na ovim predavanjima upoznali sa temom, značenjem, radom, upitnicima, iskustvom i značenjem plave boje, a krilaticom „Autizam ne definiše dete, već dete definiše autizam” je završena jedna od prezentacija.
U ovoj školi sa učenicima rade diplomirani defektolozi iz različitih struka, kao i defektološki ostručeni nastavnici. Godinama rade sa učenicima, kojima je dijagnostikovan autizam, a koliko je izazovno raditi sa ovakvom decom, kazala nam je direktorka Marija Stamenković.
– Mogli smo da čujemo temu, jednu krupniju, i jednu još uvek mogu reći nepoznanicu u našem društvu, a to je autizam. Danas smo jasno čuli šta je autizam, kako ga prepoznati i kako živeti i raditi sa autizmom – rekla je direktorka Stamenković.
Dirktorka ove obrazovne ustanove objašnjava da jeste teško ali naglašava da je zadovoljstvo raditi sa njima. Ima dana kada su zaista teški, i dana kada svi zajedno preživljavaju neki napad. Da li to bio psiholog, da li to bio direktor škole, stručni saradnik ili ko, ali svi su tu zajedno, jedni za druge.
Autizam se dijagnostikuje u ranoj dobi kod dece, a kako roditelji reaguju na tu vest je individualna stvar, kaže majka jednog od učenika ove škole, inače današnji predavač, Snežana Stanojević i dodaje da to zavisi od karaktera osobe, spremnosti da se suočavaju sa strahovima, neizvesnošću, ali da svakako ne smeju da budu iznenađeni osećanjem bespomoćnosti.
– Roditelj je neko ko 24 časa oseća odgovornost. Više nije on u prvom planu nego dete i sada kada izmiče iz ruku na neki način i usporava se njegov razvoj, udaljava od Vas, to je zaista traumatično iskustvo. Jednostavno moramo to tako da prihvatimo i da verujemo da je svaki naredni dan još jedna šansa da nešto preduzmemo – rekla je Stanojević.
Inače, plava boja kao simbol autizma predstavlja nedodirljive svetove autističnih u kojima kriju svoja osećanja i radosti. Autizam se ne može izlečiti, ali se pravovremenim postavljanjem dijagnoze, tretmanom, posebnim metodama i pristupom detetu i uključivanjem deteta u prirodno okruženje vršnjaka može dosta postići.